Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – za rok będzie obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska.
KSeF stanie się obligatoryjny od II kwartału 2023 r. (najwcześniejszy możliwy termin to 1 kwietnia). Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie. Pod względem wdrożeń systemów do obsługi obiegu faktur w gospodarce Polska jest w europejskiej czołówce. Swoje rozwiązania wcześniej uruchomiły tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia, przy czym we Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur (przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów wystawiono w tym kraju ponad 2 mld e-faktur).
Czytaj więcej
Faktura zamiast paragonu dla osoby fizycznej?
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady powinna zostać zarejestrowana przy pomocy kasy fiskalnej.
Krzysztof Pulkiewicz, country manager Unifiedpost Group, zauważa, iż w Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną. – Również w Finlandii i Szwecji znaczna część przedsiębiorców korzysta już z takich platform, nie czekając na rozwiązania państwowe – dodaje.
Kolejnym krajem w UE, posiadającym centralny system fakturowania, będzie Francja (zapowiedziała obowiązkowe wystawianie i procedowanie e-faktur między firmami od 2024 r.). Według francuskiego Narodowego I … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS