A A+ A++

Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – za rok będzie obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska.

KSeF stanie się obligatoryjny od II kwartału 2023 r. (najwcześniejszy możliwy termin to 1 kwietnia). Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie. Pod względem wdrożeń systemów do obsługi obiegu faktur w gospodarce Polska jest w europejskiej czołówce. Swoje rozwiązania wcześniej uruchomiły tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia, przy czym we Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur (przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów wystawiono w tym kraju ponad 2 mld e-faktur).

Czytaj więcej

Faktura zamiast paragonu dla osoby fizycznej?

Krzysztof Pulkiewicz, country manager Unifiedpost Group, zauważa, iż w Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną. – Również w Finlandii i Szwecji znaczna część przedsiębiorców korzysta już z takich platform, nie czekając na rozwiązania państwowe – dodaje.

Kolejnym krajem w UE, posiadającym centralny system fakturowania, będzie Francja (zapowiedziała obowiązkowe wystawianie i procedowanie e-faktur między firmami od 2024 r.). Według francuskiego Narodowego I … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyniki głosowań z XXXIX sesji Rady Miasta Krasnystaw
Następny artykułPLAN OGRANICZEŃ W DOSTARCZANIU I POBORZE CIEPŁA NA ROK 2022