Prowadzenie dziennika budowy i dokumentowanie przebiegu robót budowlanych w formie elektronicznej zakłada projekt ustawy, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale br.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa “stanowi kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa”.
Podstawowym założeniem i celem projektowanej ustawy jest “umożliwienie obywatelom – inwestorom prowadzenie dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych w postaci elektronicznej” – czytamy na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt zakłada też m.in. możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego oraz wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo.
Dzięki możliwości prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej inwestor “otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie komórkowym), bez konieczności udawania się na teren budowy”. Inwestor np. poprzez swój komputer lub telefon będzie mógł na bieżąco analizować wpisy dotyczące postępu prac poprzez analizę elektronicznego dziennika budowy” – podkreślono.
Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa – papierowa forma prowadzenia dziennika budowy. “Inwestor będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo” – wskazano.
Projekt zakłada też zmodyfikowanie przepisów dot. prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie; a także “nadawania uprawnień budowlanych oraz karania z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie”.
Zaproponowano także zmiany w zakresie przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane oraz trybu pracy organów samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa. Chodzi m.in. o wprowadzenie “norm prawnych dopuszczających przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego” czy “umożliwienia pracy w trybie zdalnym Krajowym i okręgowym sądom dyscyplinarnym izb samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa”.
W projekcie uzupełniono również przepisy o obowiązku ustanowienia kierownika budowy i zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki. Wprowadza się m.in. zmianę w wyniku której, przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor “będzie obowiązany ustanowić kierownika budowy w przypadku rozbiórki objętej decyzją o pozwoleniu na rozbiórkę, jak również uzupełnia się przepisy o obowiązku zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki wymagającej uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę”.
Za opracownie projektu odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Planowany termin przyjęcia projektowanych przepisów przez rząd to III kwartał 2021 r. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ drag/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS