A A+ A++

Polscy przedsiębiorcy dość ostrożnie podchodzą do sprzedaży zagranicznej w formule e-commerce. Pandemia jednak po części wymusza tę formę ekspansji.

Ruszyła kolejna, siódma już edycja Programu Handlu Zagranicznego. Podczas pierwszego z trzech bieżących spotkań poświęconych e-commerce w kontekście eksportu eksperci z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), firmy doradczej PwC i Izby Gospodarki Elektronicznej analizowali sprzedaż polskich produktów za granicę w formule e-commerce w Europie, szczególnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TEŻ: Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec

– Sprzedając w sieci za granicą, musimy sobie zdawać sprawę, że na świecie nie ma jednego internetu, jednej sieci. Są internety regionalne i one się bardzo różnią: regulacjami, technologiami, systemami reklamowymi, platformami, które są na tych rynkach, kulturą narodów – mówił Michał Kreczmar, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w firmie doradczej PwC.

Wielka Brytania potęgą e-commerce

Część spotkania poświęcono brytyjskiemu rynkowi e-commerce. – To trzeci największy rynek e-commerce na świecie, zaraz po Chinach i Stanach Zjednoczonych – podkreślał Wojciech Stando, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Londynie.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjski rynek nie zniknie

– To rynek stary, z tradycjami, ale według najnowszych statystyk za 2020 r. największą popularnością w tamtejszym e-commerce cieszą się produkty z branży modowej (ang. fashion), a także artykuły dla domu, w tym meble. Rośnie też  zapotrzebowanie na zdrowe artykuły spożywcze i suplementy diety – wyliczał Stando. Wskazał też przykłady sukcesu polskich firm sprzedających na Wyspach. Polską odzież sprzedaje tam firma E&A FASHION, a opony światowych producentów OPONEO. – Jest też sporo e-sklepów skierowanych do polskiej diaspory na Wyspach – zauważył przedstawiciel PAIH.

Co Niemcy kupują w sieci?

– W Niemczech znaczenie kanału e-commerce rośnie. Mogą na tym skorzystać polskie firmy. Tym bardziej że co do zasady nie ma konieczności rejestracji działalności w Niemczech. Można słać towary z Polski – mówił Łukasz Chrabański, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH we Frankfurcie. – Niemcy w sieci kupują m.in.: żywność, meble, kosmetyki, ale i artykuły budowlane – wyliczał Chrabański, wskazując, że czołowe platformy sprzedaży online to: Amazon, eBay, real.de, ale także Zalando, OTTO czy Lidl.

CZYTAJ TEŻ: Okna i drzwi warte miliardy trafiają na Zachód i do USA

– Pojawienie się na rynku niemieckim to też krok w kierunku zdobycia Austrii i Szwajcarii – dodał Chrabański.

– Jako globalny bank wspierający światowy handel zachęcamy polskie firmy także do sprzedaży cross border. Często, a szczególnie teraz, w dobie pandemii, to nawet łatwiejszy i szybszy sposób zdobycia nowego rynku – podkreślał Piotr Jabłoński, dyrektor departamentu finansowania handlu w Banku BNP Paribas.

Rozmowa „Rzeczpospolitej”

Możemy wiele poprawić w e-handlu z zagranicą

Krajowy rynek e-commerce ma się bardzo dobrze, ale eksport online wymaga poprawy – wskazuje Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej była gościem specjalnym spotkania Programu Handlu Zagranicznego poświęconego eksportowi na rynki europejskie w formule e-commerce.

Jak krajowy rynek e-commerce wyglądał przed pandemią?

Rynek handlu elektronicznej w Polsce, tak jak w Europie, był rynkiem wzrostowym i fantastycznie się rozwijał. 90 proc. gospodarstw w Polsce ma dostęp do internetu, a 72 proc. internautów kupuje w sieci. Polacy kupują wszystko i lubią kupować mobilnie. Szeroki jest wachlarz form płatności, a obsługa klienta najlepsza w całej Europie.

Potem przyszła pandemia i…

I nadała jeszcze większe tempo wzrostu rynku e-commerce, tak w Polsce, jak i na całym świecie. Od marca do grudnia 2020 r. powstało w Polsce 11 tys. nowych e-sklepów. Nastąpił boom od strony biznesowej i konsumenckiej. W Polsce pojawiła się też nowa grupa kupujących – seniorzy.

A jak polskie e-commerce wygląda na tle innych krajów?

Niestety, tu nie będę tak optymistyczna jak w przypadku samego rynku e-commerce w Polsce. Rozwój eksportu online wymaga poprawy. Według ostatnich danych Eurostat nasz kraj zajmuje zaledwie piąte miejsce od końca w Europie, jeśli idzie o e-commerce cross border, czyli sprzedaż poza granice kraju. To smutny wynik, bo widzimy ogromne … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaklo (Słowenia): Rekordowe opady deszczu. Kolejna szybkie testy antygenowe
Następny artykułGrad medali młodych zapaśników Olimpijczyka