– Co to za dziwny transport leci nad Sikorzem? – pytał nas zaciekawiony czytelnik, który zauważył helikopter z nietypowym przedmiotem, podwieszonym pod nisko lecącym śmigłowcem. Jak się okazuje, ma to związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Helikopter z przyrządem w kształcie figury geometrycznej przelatuje nad gminami powiatu płockiego. Zauważono go m.in. nad gminą Bielsk czy Brudzeń Duży. Leci bardzo nisko i powoli, krąży nad terenem i zawraca. Nasi czytelnicy pytają, cóż to za nietypowy transport?
Okazuje się, że są to pomiary prowadzone przez firmę Geopartner Geofizyka.
– Lotnicze prace geofizyczne polegają na przelocie helikoptera wyposażonego w aparaturę kontrolno-pomiarową – wyjaśnia firma. – Badania będą miały na celu rozpoznanie budowy geologicznej wzdłuż odcinków pomiarowych (…). Do helikoptera podwieszony będzie układ pomiarowy, rejestrujący naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole elektromagnetyczne, który działa jak duży Skaner 3D gruntu, podobnie jak skanery MR lub USG w szpitalach – tłumaczą w spółce Geopartner Geofizyka.
Badanie jest konieczne do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami studium wykonalności dla budowy linii kolejowej nr 5 i 50 na odcinku węzeł CPK – Płock – Włocławek. Helikopter będzie leciał na wysokości około 100 m, a podwieszony układ pomiarowy będzie przemieszczał się około 40 do 50 m nad powierzchnią ziemi. Planowana prędkość przelotu to 60 do 80 km na godzinę.
– Planowane pomiary oraz sam przelot są nie uciążliwe dla mieszkańców, nie oddziałują oraz nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Poziom natężenia pola elektromagnetycznego zastosowanego układu pomiarowego jest znacznie mniejszy, niż poziom natężenia pola emitowanego przez linie elektryczne czy sieci telefonii komórkowej – zapewnia spółka.
Na terenie każdej gminy śmigłowiec wykona pracę w ciągu jednego lub dwóch dni, pod warunkiem jednak sprzyjających warunków atmosferycznych (brak silnego wiatru) oraz logistycznych (uzgodnienia z Państwową Agencją Żeglugi Powietrznej).
Prace pomiarowe mają potrwać do 30 września br.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS