Choć kopalnia w Bełchatowie wydaje się zwykłym terenem przemysłowym, lgnie tam wielu turystów, którzy ze sporym zapasem czasowym rezerwują wycieczki na jej terenie. Gdy pierwszy raz o tym usłyszałam, byłam zdziwiona, ale tę informację powinien znać każdy. Okazuje się, że miejsce widać… z kosmosu.
Gdzie jest największa dziura w Polsce? Ta informacja dziwi wiele osób
Kopalnia Węgla Brunatnego “Bełchatów” i pobliska elektrownia składają się na Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego. To właśnie na tym terenie znajduje się ogromna dziura (Odkrywka Pola Bełchatów), która jest rozległa na tyle, że pomieściłaby nawet 5 piłkarskich boisk. Oznacza to, że jest największa w Polsce. Jakim cudem? Ma około 12 kilometrów długości, 3 kilometry szerokości i 200 metrów głębokości.
Zobacz też: Nazywane jest “Paryżem w miniaturze”. To miasto będzie hitem w 2025 roku. Niecałe 3 godziny od Polski
Naszą ‘wielką dziurą’ są wyrobiska w Kopalni Węgla Brunatnego ‘Bełchatów’, których dna znajdują się 200 m pod powierzchnią. Widać je z pokładu stacji kosmicznej krążącej 400 km nad Ziemią. Na tym jednak nie koniec rekordów. Obok ‘największej dziury’ znajduje się ‘największa góra’ w centralnej części kraju, będąca wznoszącym się na blisko 200 m nad poziomem terenu zwałowiskiem skały płonnej
– napisano w jednym z dokumentów na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Dla przykładu inne takie miejsca, które według niektórych źródeł widoczne są z kosmosu to między innymi Wielki Mur Chiński i piramidy egipskie. Nie powinien więc dziwić fakt, że kopalnia stanowi ciekawostkę turystyczną.
Czy można zwiedzać Kopalnię “Bełchatów”? Trzeba się wcześniej umówić
Na stronie internetowej kwbbelchatow.pgegiek.pl zamieszczono informacje o zwiedzaniu kopalni.
Zapraszamy do zwiedzania największej w Polsce kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Kopalnia Bełchatów jest niekwestionowanym liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego
– napisano. Miejsce można zobaczyć w dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-14. Należy jednak wcześniej dokonać telefonicznej rezerwacji i uzgodnić konkretny termin. Później trzeba też wypełnić kartę zgłoszeniową i złożyć ją na 7 dni przed zaplanowanym zwiedzaniem. Na stronie internetowej podano też trzy sposoby zwiedzania, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać coś, co najbardziej go interesuje. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Sprawdź również: W tym sanatorium w Warszawie leczyła się śmietanka PRL-u. Dziś budynek straszy historiami o duchach
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS