HISZPANIA
W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że od wtorku służby medyczne potwierdziły ich ponad 38 tys.
Według resortu podczas minionej doby liczba przypadków infekcji koronawirusem zwiększyła się do 2,17 mln. Aktualną liczbę zakażeń przypadających na 100 tys. mieszkańców szacuje się na ok. 500.
W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła dynamika zgonów. Od wtorku odnotowano 195 zgonów osób chorych na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wynosi w Hiszpanii 52,8 tys.
Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa ocenił, że “sytuacja epidemiczna w całym kraju jest bardzo trudna”, a w szpitalach szybko rośnie liczba pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2.
“Czekają nas bardzo trudne tygodnie. Spodziewamy się, że sytuacja epidemiczna w najbliższych dniach pogorszy się” – powiedział, ponownie odmawiając jednak możliwości wprowadzenia lockdownu.
Tymczasem w środę wieczorem władze Andaluzji wezwały rząd, aby wraz z niekontrolowanym nasileniem się przypadków Covid-19 nie wahał się ogłosić lockdownu w całym kraju.
Andaluzja jest jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa wspólnot autonomicznych Hiszpanii. W kilkudziesięciu gminach regionu zanotowano w środę ponad 1000 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
WIELKA BRYTANIA
Aż 1564 zgony z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju – podał w środę po południu brytyjski rząd. Wykryto też 47 525 nowych zakażeń koronawirusem.
Liczba zgonów jest wyższa o 321 od bilansu z wtorku i o 239 od dotychczasowego rekordu, który pobity został w miniony piątek. To zarazem szósty przypadek w ciągu ostatnich ośmiu dni, by dobowy bilans zarejestrowanych zgonów przekraczał tysiąc. Aż 1400 spośród nowych zgonów miało miejsce w Anglii, co również jest najwyższą statystyką od początku epidemii, natomiast w Szkocji – 79, w Walii – 66, a w Irlandii Północnej – 19.
W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło dotychczas 84 767 osób, z czego 74 085 w Anglii, 5102 – w Szkocji, 4063 – w Walii, a 1517 – w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie. Więcej odnotowano ich tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.
Liczba nowo wykrytych zakażeń jest wprawdzie wyższa o 1992 od tej z wtorku, ale jest to trzeci kolejny dzień z bilansem poniżej 50 tys., podczas gdy przez poprzednie 13 dni był on przekraczany codziennie, a zdarzały się też dni, gdy było ich znacznie ponad 60 tys. W Anglii stwierdzono 42 898 nowych zakażeń, w Szkocji – 1949, w Walii – 1533, a w Irlandii Północnej – 1145.
W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 211 576, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie – więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.
W ciągu ostatniej doby wykonano niecałe 584,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, a od początku epidemii – już 58,9 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 799,8 tys. testów na dobę.
Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, a bilans testów i zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 we wtorek a godz. 9 w środę.
Według danych z wtorku, które nie obejmują Irlandii Północnej, w szpitalach przebywało 35 928 chorych na Covid-19, co stanowi wzrost o 224 w stosunku do poniedziałku i jest najwyższą liczbą od początku epidemii. W szczytowym momencie pierwszej fali – 12 kwietnia – w całym kraju w szpitalach przebywało niespełna 21,7 tys. osób.
Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 2 639 309 osób, zaś drugą – 428 232.
SZWECJA
W Szwecji cztery starsze i schorowane osoby zmarły po przyjęciu szczepionki na Covid-19. Łącznie zgłoszono podejrzenie wystąpienia 96 niepożądanych skutków u 38 zaszczepionych osób – poinformowała Szwedzka Agencji ds. Produktów Medycznych.
“Zmarłe osoby miały jakąś formę choroby podstawowej. Na razie nie widzimy związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią. Chcemy jednak dokładnie sprawdzić te przypadki” – oświadczyła Veronica Arthurson ze Szwedzkiej Agencji ds. Produktów Medycznych. Szczegóły dotyczące dwóch zgonów zostały upublicznione. Region Uppsala poinformował o śmierci 97-letniej osoby, będącej pensjonariuszem domu opieki, dzień po przyjęciu szczepionki. Podobne zdarzenie miało miejsce w Kalmarze i dotyczyło 85-letniego mężczyzny mającego wiele chorób. Zmarł on z powodu niewydolności serca.
Według szwedzkich władz działania niepożądane w większości przypadków są spodziewane i łagodne. “To na przykład bóle głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze i gorączka” – sprecyzowała Arthurson. Prawie połowa zgłoszonych przez służbę zdrowia lub osoby prywatne niepożądanych objawów (42) została określona jako “poważne”. Wśród nich jest przypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a także paraliżu twarzy. W sumie 24 działania niepożądane zostały zakwalifikowane jako “poważne i nieznane”, ale – według Arthurson – nie zaobserwowano klastrów tego samego typu skutków ubocznych. Dotychczas w Szwecji przeciw Covid-19 zaszczepiono ponad 80 tys. osób. preparatem Pfizer/BioNTech. Wśród nich są przede wszystkim starsi mieszkańcy domów opieki, a także niewielka część personelu medycznego. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa szczepionek Moderny.
HISZPANIA
Kilkaset osób zaszczepionych w Hiszpanii przeciwko Covid-19 zostało zainfekowanych koronawirusem – wynika z szacunków madryckiej agencji Europa Press, powołującej się na statystyki regionalnych służb sanitarnych. Tymczasem rośnie grono ekspertów wzywających rząd do ogłoszenia lockdownu.
Europa Press podała, że najwięcej nowych ognisk zakażenia koronawirusem pojawiło się od weekendu w domach spokojnej starości.
Według agencji od początku stycznia w ośrodkach opieki nad seniorami zachorowało na Covid-19 ponad 100 osób, które zostały zaszczepione preparatem Pfizer/BioNTech. W gronie tym są zarówno podopieczni tych placówek, jak również członkowie personelu.
Do środy najwięcej przypadków zakażeń wirusem w domach spokojnej starości zanotowano na terenie wspólnot autonomicznych Kastylii i Leonu, Nawarry oraz w Katalonii.
Z wtorkowych deklaracji ministra zdrowia Salvadora Illi wynika, że dotychczas służby medyczne wykorzystały już ponad 60 proc. dawek szczepionek dostarczonych przez firmy Pfizer i BioNTech. Przedstawiciel rządu dodał, że pomimo nadejścia trzeciej fali epidemii gabinet premiera Pedra Sancheza nie zamierza ogłaszać lockdownu.
Opinia ministra zdrowia spotkała się z krytyką wielu ekspertów medycznych, m.in. prof. Alberto Infante z madryckiego Instytutu Zdrowia im. Karola III. W środę w rozmowie z radiem Cadena Ser wezwał on rząd do natychmiastowego ogłoszenia lockdownu.
“Jeśli już teraz nie zamkniemy ludzi w domach, to za kilka dni brak takiej decyzji przypłacimy poważnymi konsekwencjami dla zdrowia publicznego. Restrykcje nie muszą być długotrwałe. Wystarczy ogłoszenie dwu-trzytygodniowego lockdownu” – stwierdził epidemiolog.
Infante wskazał, że potwierdzeniem jego obaw jest ponad 25,4 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2 zanotowanych pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem w Hiszpanii. Zaznaczył, że to jedna z najwyższych w tym kraju dobowych liczb zakażeń.
Dzisiejsze dane o sytuacji w Małopolsce 383 nowe zakażenia, 35 nowych zgonów z:
region – nowych zakażeń/nowych zgonów
– Kraków 121 / 9
– krakowski 39 / 1
– myślenicki 30 / 0
– oświęcimski 22 / 0
– nowotarski 21 / 0
– tarnowski 17 / 1
– olkuski 16 / 1
– wadowicki 15 / 2
– limanowski 13 / 0
– gorlicki 12 / 2
– suski 12 / 0
– chrzanowski 9 / 1
– miechowski 9 / 0
– nowosądecki 9 / 0
– bocheński 8 / 0
– Tarnów 8 / 0
– wielicki 7 / 0
– dąbrowski 5 / 15
– Nowy Sącz 5 / 1
– brzeski 2 / 1
– proszowicki 2 / 0
– tatrzański 1 / 1
Mamy 9 053 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw:
– mazowieckiego (1069),
– wielkopolskiego (1014),
– kujawsko-pomorskiego (910),
– śląskiego (818),
– pomorskiego (729),
– zachodniopomorskiego (700),
– warmińsko-mazurskiego (626),
– łódzkiego (567), lubelskiego (493),
– dolnośląskiego (452),
– małopolskiego (383),
– podlaskiego (333),
– lubuskiego (243),
– podkarpackiego (235),
– opolskiego (172),
– świętokrzyskiego (131).
178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarło 117 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 364 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 404 905, liczba zgonów: 32 704.
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Podczas drugiej fali pandemii większe są szanse przeżycia najciężej chorych z COVID-19 – sugerują badania walijskich anestezjologów. Wykazały one, że w Walii na oddziałach intensywnej terapii przeżywa ponad połowa pacjentów.
W zmaganiach z COVID-19 największym wyzwaniem są najciężej chorzy pacjenci, trafiający na oddziały intensywnej terapii, szczególnie ci wymagający użycia respiratora. Z najnowszych danych wynika, że podczas drugiej fali pandemii lekarze lepiej sobie radzą z chorymi będącymi w stanie krytycznym.
Wskazują na to badania 431 pacjentów w ciężkim stanie z powodu COVID-19, leczonych w oddziałach intensywnej terapii w Walii od 1 września do końca grudnia 2020 r. BBC News informuje, że obserwacje te przeprowadzono w ramach Intensive Care National Audit and Research Centre (ICNARC).
Z zebranych danych wynika, że najczęściej takiego leczenia wymagali mężczyźni. Stanowili oni aż 68 proc. pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym. Średnia wieku wszystkich chorych na oddziałach intensywnej terapii wyniosła 59,5 lat. Ponad połowę z nich udało się uratować, a drugie tyle chorych zmarło.
Jeden z autorów badania dr Matt Morgan, który jest konsultantem Walii w zakresie intensywnej terapii, wyjaśnia, że obecnie na intensywne leczenie kierowana jest mniejsza grupa chorych z COVID-19 niż podczas pierwszej fali pandemii. Wynika to z tego, że skuteczniejsza terapia stosowana jest na wcześniejszym etapie choroby, zanim przejdzie ona w stan ciężki. „W ogóle chorzy na COVID-19 mają większe szanse przeżycia, obojętnie w jakim są wieku” – podkreśla.
Specjalista wylicza, że na oddziałach intensywnej terapii spośród dziesięciu pacjentów przeżywa obecnie sześciu. Nieco gorsze rokowania są w przypadku tych, którzy wymagają intensywnego leczenia tlenem, szczególnie użycia respiratora. Spośród tych chorych na dziesięciu przeżywa pięciu pacjentów. Gorzej rokują przede wszystkim chorzy na COVID-19 z chorobami współistniejącymi oraz z gorszym statutem społeczno-ekonomicznym. (PAP)
USA
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zatwierdziły we wtorek wymóg przedstawienia testu z wynikiem negatywnym na obecność koronawirusa przez prawie wszystkich pasażerów linii lotniczych przybywających do USA.
Jak poinformował Reuters, nowe przepisy dotyczą wszystkich pasażerów podróżujących do USA w wieku od 2 lat.Przed wejściem na pokład samolotu będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, przeprowadzonego w ciągu trzech dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży.
Podróżni z zagranicy mogą też, w miejsce testu, przedstawić dokument potwierdzający wyzdrowienie z koronanawirusa.
Magazyn „US News & World Report” przypomniał, że przepis wchodzi w życie w ślad za tym, jak administracja Trumpa w ubiegłym miesiącu wprowadziła wymóg testów od osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Miało to na celu powstrzymanie przenoszenia wykrytego tam nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa. Jeszcze inny szczep Covid pojawił się w Japonii.
„Nowe odmiany wirusa SARS-CoV-2 wciąż pojawiają się w krajach na całym świecie i istnieją dowody na zwiększoną zdolność transmisji niektórych z nich. (…) Z powodu nasilenia w Stanach Zjednoczonych pandemii, wymóg testowania pasażerów samolotów pomoże spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa w czasie, gdy szczepimy ludność amerykańską” – głosi oświadczenie CDC.
CDC zaleca podróżnym ponowne poddanie się testom od trzech do pięciu dni po przybyciu do USA i pozostanie w domach przez tydzień po zakończeniu podróży.
USA
W Stanach Zjednoczonych padł we wtorek tragiczny rekord epidemii – w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa 4470 Amerykanów.
Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w USA 380 tysięcy. To drugi raz, gdy dobowa liczba zgonów przekroczyła w USA 4 tysiące. Zdaniem epidemiologa Erica Feigla-Dinga z Federation Of American Scientists (FAS) Stanom Zjednoczonym grozi takie pogorszenie sytuacji, że pod koniec lutego na Covid-19 umierać będzie nawet ponad 5 tysięcy Amerykanów dziennie.
Średnia liczba zgonów z siedmiu dni jest najwyższa od początku pandemii, najgorsza sytuacja panuje na południu i zachodzie kraju. Pacjenci z koronawirusem zajmują w USA 131 tysięcy łóżek. Jak dotąd tylko około 9,3 mln Amerykanów, czyli mniej niż 3 procent populacji, otrzymało pierwszy zastrzyk jednej z dwóch dopuszczonych do użytku szczepionek. Według ekspertów około 75 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych musiałoby zostać zaszczepionych, by uzyskać odporność stadną. W sumie Stany Zjednoczone odnotowały ponad 22,8 miliona wykrytych przypadków SARS-CoV-2 i ponad 380 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa. To najbardziej dotknięty epidemią kraj świata.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS