A A+ A++

Dzisiaj (10.04) Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

(Fot. Marzena Grzelak-Plewińska)

Według ewangelicznego przekazu ludzie witali Jezusa trzymając w rękach gałązki palmowe. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w kościele katolickim święcone są palmy, które jednak znacznie różnią się od palmowych gałązek.

Palmy jako dzieła sztuki ludowej 

To często misternie wykonane dzieła sztuki ludowej. Do ich wykonania używa się gałązek zbóż, suszonych kwiatów i rożnych owoców. Nie zawsze jednak tak było.

– Dawniej palmy nie były tak bogato zdobione. Używano rosnącej przy stawach trzciny, zboża, musiały być też bazie. Całość ozdabiano dwoma, trzema kwiatkami i z taką palmą szło się do kościoła –  wyjaśnia Bożena Dulnikiewicz z Bielowic w powiecie opoczyńskim, gdzie kultywuje się dawne tradycje ludowe.

Niektóre elementy były obowiązkowe

– Musiały być bazie. Każdy musiał zjeść po tzw. kotku, żeby nie bolało go gardło cały rok. Ważne było też zboże, jak symbol obfitości i urodzaju – dodaje Dulnikiewicz. 

Do tej pory niektóre z gospodyń opoczyńskich samodzielnie przygotowują palmy wielkanocne.

Według tradycji palmy poświęcone w Niedzielę Palmową pali się, a powstałym popiołem posypuje się głowy wiernych w środę popielcową i rozpoczyna Wielki Post. Niedziela Palmowa zwana jest inaczej Niedzielą Męki Pańskiej oraz Kwietną lub Wierzbną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaterek: Kiermasz charytatywny dla Szymka
Następny artykułButla z gazem wybuchła w domu jednorodzinnym w powiecie wieluńskim