A A+ A++

Z przyjemnością chcemy Państwu przybliżyć sylwetkę polskiej pisarki dla dzieci oraz tłumaczki i badacza literatury pani Danuty Wawiłow.

Książki dla dzieci, pani Danuta pisała także wspólnie z mężem – Olegiem Usenko. Były to takie – baśnie poetyckie jak – Bajka o królewiczu, Baśń o kalejdoskopach i babie, O stu królach Lulach, a także z córką – Natalią Usenko – opowieść fantastyczna Wierzbowa 13. Pierwsze wiersze dla dzieci autorki, zaczęły powstawać wtedy, kiedy została mamą Natalii.

Wśród najbardziej znanych utworów Danuty Wawiłow znajdują się m. in.: Rupaki, Wędrówka, Strasznie ważna rzecz, Trójkątna Karolina, Szybko, a także książeczki wydane w znakomitej serii „Poczytaj mi, mamo”, czyli m. in. Ten dziwny Eryk, Chcę mieć przyjaciela czy Daktyle.

Pisarka w swych utworach potrafiła świetnie oddać dziecięcy świat, głównie dlatego, że podchodziła do dzieci z dużym szacunkiem i poważnie traktowała ich problemy. Świetnie wychwytywała też uczucia i emocje, jakimi kierują się dzieci w swym postępowaniu. Jednocześnie darzyła dzieci dużą sympatią i ceniła ich poczucie humoru. Wiele jej utworów porusza problem odrzucenia, niekochania czy braku tolerancji. Książki Danuty Wawiłow wyrastały z życia i bacznej obserwacji rzeczywistości, w której pisarka zawsze dostrzegała coś godnego uwagi i nadającego się na opowieść. Wiele jej książek weszło na stałe do kanonu literatury dziecięcej oraz do kanonu lektur szkolnych, jak zbiór wierszy – Zapach czekolady. Książki tej autorki są stale wznawiane, a uczestnicy konkursów recytatorskich umieszczają jej utwory w swoim repertuarze.

Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zachęcamy serdecznie do sięgnięcia po jej piękne utwory. Warto czytać je dzieciom, a spodobają się także dorosłym.

Stanisław Król, specjalista ds. promocji biblioteki i czytelnictwa, Oleśnicka Biblioteka Publiczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Solidarna Polska da się przekonać do poparcia FO?
Następny artykułOświęcim. Powszechne szczepienia w hali lodowej. 400 zastrzyków dziennie