A A+ A++

12 grudnia 2019 roku na nocnym niebie będzie miała miejsce ostatnia w tym roku pełnia księżyca. Warto się przygotować do jej obserwowania. Niezwykły wpływ ostatniej pełni w roku na otoczenie rozszerza się jednak na tydzień wcześniej i tydzień po uściśleniu się tego zjawiska.

Czym jest “Zimny Księżyc”?

“Zimnym Księżycem” określa się ostatnią pełnię w damy roku, zwiastującą nadejście zimy. Ludowa nazwa tego zjawiska nawiązuje do pojawiających się razem z grudniową pełnią pierwszych, większych mrozów i zimy, której pierwszy dzień przypada 22 grudnia.

Superksiężyc 2018

Przeczytaj także Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Zjawisko nazywane jest również “Księżycem Długich Nocy” lub “Księżycem Szronu”. Taka nazwa przyjęła się, ponieważ po wielu dziesięcioleciach obserwacji, okazało się, że wraz z grudniową pełnią przychodzi mróz i spadek temperatur.

“Księżycem Długich Nocy” nazywa się to zjawisko ze względu na specyficzne położenie Srebrnego Globu względem Ziemi w grudniu. Jest on wtedy widoczny doskonale i przez wiele godzin, ponieważ jego tarcza wznosi się wysoko nad horyzontem.

Gdzie i której godzinie będzie można oglądać pełnię Księżyca 12.12.2019?

Pełnia uściśli się 12 grudnia 2019 o godzinie 6.12. Zgodnie z wyliczeniami, Księżyc będzie wtedy najjaśniejszy. Do obserwacji pełni Księżyca nie będzie potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, jednak zawsze możemy się wspierać choćby zwykłą lornetką. Oczywiście warto wybrać za miasto, gdzie będziemy mogli w pełni podziwiać to wyjątkowe zjawisko.

Zimny Księżyc 2019 będzie idealnie widoczny w całym kraju. Warunki atmosferyczne będą w tym roku wyjątkowo łaskawe. Księżyc w pełni nie będzie większy, ale może się wydawać jaśniejszy niż zwykle i dłużej utrzyma się nad horyzontem.

Jaki wpływ może mieć “Zimny Księżyc” na otoczenie?

Jak wynika ze statystyk poczucie stresu i przemęczenia towarzyszą nam właściwie od początku grudnia. Skutkuje to między innymi zwiększoną liczbą wypadków drogowych Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność.

Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobacz również: Koniec świata: Księżyc spowalnia ruch Ziemi, doba będzie trwała 27 dni

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Wadowice: Komunikat dla stowarzyszeń i fundacji
Następny artykułPolicja Łomża: Interwencja zakończona zatrzymaniem poszukiwanego