A A+ A++

W nocy z 26 na 27 października, ponownie przestawimy zegarki. Tym razem cofniemy je o godzinę, przechodząc z czasu letniego na zimowy. To oznacza, że z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej!

Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi dokładnie o godz. 3:00, kiedy to cofniemy wskazówki na godz. 2:00. Zegarki zmieniamy dwa razy w roku – w marcu, kiedy przechodzimy na czas letni, oraz w październiku, gdy wracamy do czasu zimowego.

Czy zmiana czasu ma sens?

Każdego roku coraz więcej osób sprzeciwia się przestawianiu zegarków. Kiedyś głównym argumentem była oszczędność energii oraz lepsze wykorzystanie światła dziennego. Jednak dziś, kiedy większość z nas pracuje w biurach i halach, gdzie używane jest sztuczne oświetlenie przez cały rok, ten argument traci na znaczeniu.

Problemy z podróżą i dłuższe zmiany w pracy

Zmianę czasu odczują przede wszystkim osoby pracujące na nocnych zmianach. Będą one musiały pracować godzinę dłużej. Warto pamiętać, że ta dodatkowa godzina powinna być traktowana jako nadgodziny.

Również osoby podróżujące pociągami muszą przygotować się na opóźnienia. Pociągi, które będą w trasie w momencie zmiany czasu, zatrzymają się na najbliższej stacji na godzinę, aby dotrzymać rozkładu jazdy. To oznacza dłuższą podróż, co na pewno nie będzie komfortowe ani dla pasażerów, ani dla obsługi pociągów.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Choć wydaje się, że cofnięcie zegara jest korzystne, bo pozwala dłużej spać, to jednak lekarze mają inne zdanie. Zmiana czasu zakłóca nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Potrzebujemy kilku dni, by przyzwyczaić się do nowego rytmu. Co więcej, choć ryzyko zawału serca spada o 10% po przejściu na czas zimowy, to w marcu, kiedy wracamy na czas letni, wzrasta o te same 10%.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMars ma lód, który może sprzyjać życiu. Potwierdzają to badania
Następny artykułMaia Mazurkiewicz, prezeska Fundacji PZU: musimy skutecznie walczyć z dezinformacją.