A A+ A++

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Wcześniej, w czwartek przed południem, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa kapłaństwa swoją mszę św. krzyżma przed południem mają kapłani. Jest ona symbolem jedności wszystkich kapłanów ze swoim biskupem. Odnawiane są przyrzeczenia kapłańskie, biskup święci też oleje używane w kościele do sprawowania niektórych sakramentów. Zwykle w mszy św. krzyżma uczestniczy bardzo wielu kapłanów z diecezji, w tym księża obchodzący jubileusze. Tak było do tej pory. W tym roku jednak w związku z pandemią bp Tadeusz Lityński odprawił mszę św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina, a do koncelebrowania zostało zaproszonych jedynie kilku duchownych.

Również obchody Triduum Paschalnego będą w tym roku wyglądać nieco inaczej. Rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończą się zaś wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Celebracje Triduum Paschalnego odbędą się bez udziału wiernych, a bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył obrzędom w paradyskim kościele seminaryjnym.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Noc Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 19 transmitować je będzie TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.

Wielki Czwartek

Msza św. rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. To wtedy ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Dał im też przykład pokornej służby gestem obmycia przed wieczerzą ich stóp. W ten wieczór śpiewane jest “Gloria” i uderza się w dzwony, które potem zamilkną aż do Wigilii Paschalnej.

W tym roku nie będzie obrzędu umycia nóg, który zazwyczaj ma miejsce po homilii. Nie urządza się również tzw. ciemnicy. Najświętszy Sakrament pozostawiony zostanie po liturgii jak zwykle w tabernakulum. – W godzinach wieczornych poza liturgią wierni będą mieli możliwość indywidualnej modlitwy w kościołach, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń co do liczby osób w kościele. Podobnie w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kościoły powinny pozostawać dostępne dla wiernych, którzy pragną się w nich pomodlić – informuje ks. dr Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezjalnej.

Wielki Piątek

W ten dzień wiernych obowiązuje post, nie sprawuje się mszy św., a na ołtarzu nie ma krzyża, świeczników i obrusów. Wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Oprócz czytań o męce Chrystusa w rozbudowanej modlitwie powszechnej wierni zanoszą do Boga prośby w intencji Kościoła i całego świata.

– W tym roku do tej modlitwy zostanie dołączone specjalne wezwanie w związku z epidemią koronawirusa: “Módlmy się za wszystkich udręczonych trwającą epidemią, aby nasz Bóg i Pan przywrócił chorym zdrowie, dał siły tym, którzy się nimi opiekują, pocieszył płaczące rodziny, a zmarłym dał pełnię odkupienia. [chwila modlitwy w ciszy] Wszechmogący wieczny Boże, w Tobie słaba ludzkość ma najlepszą obronę, prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na znużenie Twoich dzieci, które przygniata boleść gwałtownego utrapienia; w Twojej łasce ulżyj cierpieniu chorych; udziel sił tym, którzy im służą; daj wieczny odpoczynek zmarłym i spraw, aby w tych nieszczęśliwych dniach wszyscy mogli odnaleźć pociechę w Twoim miłosierdziu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen” – zaznacza ks. Sapieha.

W Wielki Piątek nie będzie tradycyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego. Na zakończenie liturgii zostanie umieszczone jak zwykle w tabernakulum. Na ołtarzu pozostanie krzyż, aby umożliwić jego adorację wiernym, którzy przyjdą do świątyni na indywidualną modlitwę. Nie wolno jednak oddawać czci krzyżowi przez ucałowanie i dotykanie.

Wielka Sobota

Inaczej niż zawsze wyglądać będzie Wielka Sobota. Tego dnia nie sprawuje się mszy św., za to w Polsce rozpowszechniony jest zwyczaj błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Nie będzie święcenia w kościołach, za to duszpasterze zachęcają, aby błogosławieństwa stołu dokonali np. rodzice lub inni dorośli członkowie rodziny.

Wigilię Paschalną w Wielką Noc (11/12 kwietnia) można rozpocząć najwcześniej o godz. 20.30. Składa się ona z liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej (nie będzie poświęcenia wody i pokropienia wiernych) oraz Eucharystii.

W tym roku nie będzie rozpoczęcia liturgii światła od tradycyjnego ogniska przed kościołami, a jedynie przy zapalonej świecy w prezbiterium.

Po Wigilii Paschalnej, ani też w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie urządza się procesji rezurekcyjnej.

Jubileusze kapłańskie w diecezji

W Wielki Czwartek podczas mszy krzyżma wszyscy księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. W tym roku to odnowienie odbędzie się po odwołaniu stanu epidemii. Wtedy też biskup będzie gratulował tegorocznym jubilatom.

A oto jubileusze kapłańskie obchodzone w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

25. rocznica sakry biskupiej

bp Stefan Regmunt – Zielona Góra

65-lecie kapłaństwa

ks. Ludwik Walerowicz – Sulechów, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

50-lecie kapłaństwa

kan. Janusz Idzik – Głogów – parafia pw. Miłosierdzia Bożego,

ks. kan. Mieczysław Sołtys – Gryfów Śląski,

ks. prałat kan. Zbigniew Stekiel – Zielona Góra, parafia pw. Najświętszego Zbawiciela

25-lecie kapłaństwa

o. Jerzy Frejnik CP – wikariusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

ks. kan. Bogusław Grzebień – prefekt w Z-GWSD w Paradyżu i dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego

ks. Dariusz Karpezo – proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Zielonej Górze

ks. Andrzej Maciejewski – proboszcz parafii w Osiecznicy

ks. Marcin Muszyński – proboszcz parafii w Lginiu

ks. Tadeusz Petrus – proboszcz parafii w Opalewie

ks. Mariusz Piekoszewski – administrator parafii w Ogardach

ks. kan. Józef Popiel – proboszcz parafii w Łęknicy i dziekan Dekanatu Łęknica

ks. Wojciech Ratajewski – proboszcz parafii w Grębocicach

ks. Radosław Szymański – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Zielonej Górze

ks. Andrzej Wawrzysiuk – proboszcz parafii w Kęszycy Leśnej

ks. Mirosław Wnuk – administrator parafii w Złotniku

ks. Zdzisław Szmirski – wikariusz parafii w Starym Kurowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielki Tydzień – transmisje z jaworznickiego Betlejem
Następny artykułStołeczne ośrodki kultury szyją maseczki