A A+ A++

W nocy 25 na 26 marca o godzinie 2:00 zmieniamy czas na letni. Wskazówki zegarka przesuwamy o godzinę do przodu na 3:00. W związku z tym w niedzielę śpimy godzinę krócej.

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegraki o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00

Choć od dłuższego czasu toczy się dyskusja, czemu to służy, to dwa razy w roku – wiosną i jesienią – majstrujemy przy czasie, przestawiając zegary o godzinę do przodu – wiosną, przechodząc na czas letni albo do tyłu – jesienią, wchodząc w czas zimowy.

W założeniu ma to służyć dostosowaniu czasu do warunków naturalnych i jak najefektywniejszemu wykorzystaniu światła słonecznego. Coraz więcej osób kwestionuje jednak sens przestawiania zegarków.
Wiosenna zmiana czasu może np. zaburzyć naturalny rytm snu i budzenia, co szczególnie odczują osoby mające problem z zasypianiem.

W 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą państwa członkowskie do zrezygnowania ze zmiany czasu. Wówczas wydawało się, że to kwestia już przesądzona. Tak się jednak nie stało, mimo że w przeprowadzonym badaniu opinii publicznej ponad 80 procent mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziało się za stałym czasem letnim lub zimowym.

W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat w sprawie zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”.

  • Nie wszystkie kraje na świecie stosują zmiany czasu. W Europie nie robi tego Islandia, Rosja, Białoruś. Zegarków nie przestawiają też np. Indie, Chiny, Japonia.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana czasu na letni. Pamiętaj, w nocy przestawiamy zegary
Następny artykułProcesory AMD Ryzen nowej generacji na AM5 mają ukazać się jeszcze w tym roku, co potwierdza GIGABYTE