A A+ A++

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni. Wiele osób się cieszy, że w końcu dzień będzie dłuższy, ale pośpimy godzinę krócej. Czy zmiana czasu ma wpływ na na nasze zdrowie i samopoczucie? I jeśli tak, to co zrobić, aby zminimalizować niekorzystne skutki zmiany czasu?

Jaki wpływ ma zmiana czasu na nasze zdrowie?

Analiza historii przyjęć pacjentów z zawałami serca w amerykańskim stanie Michigan wykazała, że liczba zawałów wzrastała o 25 proc. po wiosennej zmianie czasu, ale spadała o 21 proc. po jesiennej zmianie. Co więcej badania wykazały wzrost liczby wypadków przy pracy po przejściu na czas letni. 

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:

Zmiana czasu nie służy zdrowiu

Zmiana czasu może zaburzyć rytm snu i czuwania, może także prowadzić do krótszego snu, ale także trudności z zaśnięciem i budzenie się rano po zmianie czasu. 

Co więcej mogą wystąpić zmiany nastroju w związku z przesunięciem czasu. To właśnie pierwszy tydzień po zmianie czasu jest uważany za najtrudniejszy dla organizmu, gdyż musi on dostosować się do nowego rytmu dobowego. Choć większość osób szybko adaptuje się do zmiany, dla niektórych może to być trudne i prowadzić do problemów zdrowotnych.

Co zrobić, aby zminimalizować nieprzyjemne skutki zmiany czasu?

Warto zacząć od stopniowej adaptacji, czyli można zacząć przed zmianą czasu stopniowo przesuwać swój czas zasypiania i pobudki o 15,30 minut, aby stopniowo przyzwyczajać organizm do nowego harmonogramu. 

Zawsze warto zadbać o higienę snu, a więc uregulować swój harmonogram chodzenia spać i wstawania, tak aby mieć stałe godziny.

Niektóre źródła wskazują,  że pomocne może być ograniczenie w tym czasie spożycia kofeiny i alkoholu, ze względu na to, że używki wbrew powszechnemu przekonaniu pogłębiają trudności z zasypianiem. Więcej o wpływie alkoholu na organizm w materiale:

Ze mną się nie napijesz? Rozmowa z lekarką Angeliką Szymańską
Ze mną się nie napijesz? Rozmowa z lekarką Angeliką Szymańską

Dobrze jest także zadbać o regularną aktywność fizyczną, która może pomóc w regulacji rytmu snu. 

Ograniczenie niebieskiego światła przed snem, jest także bardzo ważne w dbaniu o higienę snu. O co jeszcze warto zadbać? O relaks przed snem, zdrową i zbilansowaną dietę, a także detale. Takie jak upewnienie się, że w sypialni czujesz się komfortowo, jest ciemno, cicho, pomieszczenie nie jest przegrzane, a łóżko wygodne.  

Zastosowanie się do tych wskazówek możesz pomóc w zmniejszeniu skutków zmiany czasu i łatwiejszym dostosowaniu się do nowego harmonogramu funkcjonowania. Warto mieć też świadomość, że każdy organizm reaguje inaczej, więc warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Лепельскім раёне муж замінаваў аўто жонкі. Расказваем пра нетыповыя выпадкі сямейных драмаў
Następny artykułTest Philips Evnia 42M2N8900/00 – 42-calowy monitor 4K OLED dla graczy. Świetna jakość obrazu w formacie XL