A A+ A++

Wydarzenie tak ważne dla lokalnej społeczności poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Po jej zakończeniu  uczestnicy udali się pod pomnik Zasłużonych dla Ziemi Dąbrowskiej. Po przybyciu na miejsce zawyły syreny i wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć ofiar niemieckiego ataku na Polskę 1 września 1939 roku.

– Zebraliśmy się tu po to, by w ramach Gminnego Dnia Pamięci uczcić tych, którzy przez całą II wojnę światową walczyli za Wolność Naszą i Waszą na wszystkich frontach tej okrutnej wojny – powiedział Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Przypomniał, że z Gminy Dąbrowa Białostocka pochodzi wielu wybitnych żołnierzy, którzy zapisali się chlubnie w historii tego największego konfliktu zbrojnego XX wieku.

– Chcemy zaświadczyć, że pamiętamy i pokazać jak ważna jest wielopokoleniowa pamięć o ludziach, którzy żyli przed nami i walczyli o to, byśmy w spokoju mogli dziś żyć i rozwijać nasz kraj – podsumował Białomyzy.

Adam Wojteczko, przewodniczący rady miejskiej w Dąbrowie Białostockiej przypomniał zebranym najważniejsze fakty z historii II wojny światowej.

– Jako mieszkańcy Gminy Dąbrowa Białostocka składamy dziś hołd w tym symbolicznym miejscu wszystkim Polakom, którzy bronili wówczas naszej Ojczyzny i ponieśli najwyższą ofiarę, walcząc o to, by nasza Ojczyzna była wolna – powiedział do zebranych Adam Wojteczko.

Dziękując licznie zgromadzonym za obecność podkreślił, że jest ona świadectwem tego, że doceniają tę wolność i biorą za nią odpowiedzialność poprzez szanowanie własnej historii, będącej wyznacznikiem naszych obecnych działań.

Na zakończenie życzył  zebranym aby to dzisiejsze spotkanie stanowiące hołd dla ofiar przeszłości stało się elementem kształtującym nasza przyszłość, w której jedność społeczeństwa stanowi fundament jego funkcjonowania.

Uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym najbardziej zasłużonych synów i córki Ziemi Dąbrowskiej, oddając hołd tym, którzy walczyli i poświęcili swoje życie za Ojczyznę.

Obchody były również okazją do spotkania pokoleń i wymiany doświadczeń między kombatantami, których reprezentował porucznik Armii Krajowej Edward Rećko, seniorami a młodzieżą. Tego typu uroczystości są kluczowym elementem budowania wspólnej tożsamości i pamięci narodowej. Przypominają one o historycznych wydarzeniach, które ukształtowały naszą teraźniejszość oraz inspirują do działania na rzecz lepszej przyszłości.

– Jako klasa mundurowa czujemy się w obowiązku uczestniczenia w tego typu uroczystościach – powiedział Dominik Bohdan, uczeń Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.

Dodał, że w dzisiejszych czasach co raz mniej przekazuje się młodzieży informacji historycznych związanych z dziejami naszego kraju, a przecież ich znajomość jest elementem kształtowania naszej świadomości narodowej.

Takie spotkania są nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także lekcją dla przyszłości, podkreślającą znaczenie pokoju, wolności i solidarności międzyludzkiej. Dzięki nim pamięć o heroizmie i poświęceniu naszych przodków nie zanika, a młode pokolenie może czerpać z niej inspirację do budowania lepszego świata.

W Gminnym Dniu Pamięci, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Powiat Sokólski reprezentował Jerzy Białomyzy. W wydarzeniu udział wzięły także służby mundurowe, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Gminy Dąbrowa Białostocka.

Na płycie pomnika Zasłużonych dla Ziemi Dąbrowskiej znajdują się m.in. nazwiska dwóch generałów: Edwarda Godlewskiego i Nikodema Sulika oraz łączniczki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny.

Krzysztof Promiński

Fot. Krzysztof Jacewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРФ вдарила по центру реабілітації дітей та дитбудинку в Сумах
Następny artykułRobert Lewandowski z wyjątkowym wyróżnieniem. Musiał wykonać “kwaśne zadanie”