Dziś obchodzimy 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. I choć z musu będą to obchody wirtualne, uczcijmy w ten sposób pamięć o powstań i ich heroizmie.
W ramach obchodów i akcji „Serię wydarzeń „Muzeum POLIN w Twoim Domu”, poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim, obejrzycie na muzealnym Facebooku. – Zachęcamy Was nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. – czytamy na stronie muzeum.
SKUTECZNE STRONY WWW
już od 800 PLN netto
sklepy internetowe
od 1000 PLN netto
nasz atut
20 lat doświadczenia
28 lipca 1942 roku powstała Żydowska Organizacja Bojowa, w reakcji na rozpoczętą kilka dni wcześniej tzw. Wielką akcję wysiedleńczą. Do ŻOB należeli członkowie lewicowych i syjonistycznych ruchów młodzieżowych, z Mordechajem Anielewiczem, Markiem Edelmanem i Icchakiem Cukiermanem na czele. Drugą organizacją konspiracyjną był powstały na początku 1943 r. w środowisku prawicowych syjonistów Żydowski Związek Wojskowy, kierowany przez Leona Rodala i Pawła Frenkla.
Muzeum Polin przypomina, że w ciągu dwóch miesięcy Niemcy deportowali do obozu zagłady w Treblince ok. 300 tys. więźniów getta. Tysiące zabili na miejscu. W tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, w środowiskach żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.
– W ciągu kilku miesięcy ŻOB swoimi akcjami przeciwko Niemcom i żydowskim kolaborantom wyrobiła sobie autorytet wśród ludności getta. Z jej polecenia zaczęto budować bunkry, ukryte przejścia między budynkami i tunele prowadzące poza getto. Gromadzono zapasy żywności i broni. Nawiązano kontakty z polskimi organizacjami konspiracyjnymi (Armia Krajowa, Gwardia Ludowa, Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa) – dodaje,
Powstanie wybuchło 19 kwietnia w wigilię święta Pesach i trwało przez blisko miesiąc. Kilkuset bojowców ŻOB i ok. 150 żołnierzy ŻZW dzielnie stawiało czoła Niemcom, mimo miażdżącej przewagi liczebnej oraz sprzętowej. Choć powstanie nie miało szans powodzenia, i wiedzieli o tym sami Żydzi, to podyktowane było chęcią odwetu na hitlerowcach i zadania wrogowi jak największych strat.
Powstańcy świadomie wybrali śmierć z bronią w ręku. A powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Więcej informacji na temat powstania tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS