A A+ A++

Dziś, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji w naszym mieście odbywają się uroczystości upamiętniające patrona Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Miejskie tramwaje i autobusy wyjechały na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.

Biało-niebieskie flagi pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych.

O godz. 11.45 pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie zostały złożone kwiaty. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta wraz z uczniami krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla.

O godz. 12.30 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 wręczone zostały Medale Św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. W tym roku Medale otrzymali: Marek Warchoł, mistrz murarstwa, za wieloletnią pracę społeczną dla samorządu gospodarczego budowlanych oraz Andrzej Domański, minister finansów RP, za działania na rzecz małych i średnich firm w Polsce.

Medal św. Józefa autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego jest kontynuacją Medalu wręczonego 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II i jest przyznawany corocznie – jeden dla członków organizacji oraz dla osób zasłużonych dla organizacji i Małopolski.

Uroczystość wręczenia Medali św. Józefa została poprzedzona mszą św. z okazji obchodów dnia patrona budowlanych w kościele Bożego Ciała, w której wzięły udział poczty sztandarowe budowlanych i członkowie organizacji – Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolskiej Izby Budowlanych.

W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku po najazdach obcych wojsk oraz wyludnieniu z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Miasta Krakowa świętemu Józefowi. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.


pokaż metkę


Autor:

Joanna Dubiel


Osoba publikująca:

Katarzyna Pustułka


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-03-12


Data aktualizacji:

2024-03-19

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzeżyli piekło na pokładzie samolotu. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. “Dzieci były przestraszone”
Następny artykułSERIAL dokumentalny o Teatrze im. Ludwika Solskiego prawie gotowy