13 września 2012 roku po raz pierwszy ustanowiono światowy Dzień Sepsy. Dziś, z okazji rocznicy tego dnia, przypominamy czym jest ta przypadłość, jakie daje objawy i jakie mogą być jej konsekwencje. Na sepsę zapada 50 milionów ludzi rocznie, a około 11 milionów z nich umiera. W obliczu tak druzgocących statystyk Global Sepsis Alliance apeluje do polskich władz o uwzględnienie walki z sepsą jako priorytetu zdrowotnego podczas nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Światowy Dzień Sepsy, co to za dzień?
13 września przypada Światowy Dzień Sepsy. Sepsa jest to bardzo poważny stan, w którym dochodzi do niewydolności narządów organizmu. Może on zagrażać życiu, a jego przyczyną jest zakażenie. Co roku na sepsę zapada około 50 milionów osób, a śmiertelność w przypadku tej przypadłości sięga nawet 50%. Co powinniśmy wiedzieć na temat sepsy, kto jest na nią najbardziej narażony i jak się przed nią bronić?
Sepsa, jak szybko się rozwija?
Sepsa to stan, w którym dochodzi do zakażenia organizmu, czego skutkiem jest to, że organizm sam uszkadza własne tkanki i narządy. Niezwykle ważny w przypadku sepsy jest czas, ponieważ stan ten rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Szybka reakcja może spowolnić rozwój sepsy i nie pozwolić do rozwinięcia wstrząsu septycznego, który może zagrażać życiu.
Do kluczowych objawów sepsy należy zaliczyć silne duszności, przyspieszone bicie serca, bardzo silny ból mięśni, gorączkę, dreszcze oraz bełkotliwą mowę. Osoby zakażone sepsą mogą też odczuwać zdezorientowanie, mogą nie oddawać przez cały dzień moczu oraz mieć bardzo bladą, zasinioną skórę.
Kto najczęściej zapada na sepsę?
Każdy może zachorować na sepsę, ale do osób najbardziej narażonych na sepsę należą seniorzy i noworodki.
Najbardziej narażeni są pacjenci najmłodsi i najstarsi, czyli noworodki, niemowlęta i ludzie w podeszłym wieku. Grupą ryzyka są też ludzie osłabieni. Leki obniżające odporność, stosowane są coraz częściej w różnych schorzeniach – pamiętajmy, że pacjenci po takich terapiach mogą być wrażliwi na zakażenie – wyjaśnił w rozmowie z portalem cowzdrowiu.pl, prof. Andrzej Kűbler, prezes Stowarzyszenia na rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonaj Sepsę”.
W grupie ryzyka są też osoby bez śledziony, osoby z chorobami przewlekłymi płuc, wątroby i serca a także pacjenci chorujący na AIDS i cukrzycę.
Sepsa większym zagrożeniem niż COVID-19
Jak się bronić przed sepsą?
Zapobieganie zakażeniom może nam uratować życie. Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia sepsą należy pamiętać o szczepieniach (przeciwko meningokokom, przeciwko pałeczce hemofilnej typu B, przeciwko pneumokokom), regularnym myciu rąk, skutecznym leczeniu zakażeń, niedzieleniu kubka oraz sztućców z innymi osobami oraz o nieoblizywanie smoczka.
Statystyki sepsy są zatrważające
Z okazji Światowego Dnia Sepsy, Fundacja Nadzieja dla zdrowia, uratuj życie, opublikowała raport, z którego wynika, że każdego roku sepsa powoduje co najmniej 11 milionów zgonów, co oznacza, że co 2,8 sekundy ktoś umiera na sepsę. Tylko w samej Europie sepsa dotyka każdego ponad 3 milionów ludzi, z czego aż 680 tysięcy osób ponosi śmierć. W Polsce ilość przypadków szacuje się na około 50 tys., a śmiertelność sięga 50%.
Przyczyna 25 tys. zgonów w Polsce. Dziś Światowy Dzień Sepsy
Apel do polskich władz w sprawie walki z sepsą
Z okazji przypadającego 13 września Światowego Dnia Sepsy, Global Sepsis Alliance oraz European Sepsis Alliance wraz z Fundacją Nadzieja dla Zdrowia, wystosowały trójstronny list do Premiera RP Donalda Tuska, który zaadresowano również do Minister Zdrowia, Izabeli Leszczyny oraz Ministra Spraw Zagranicznych – Radosława Sikorskiego. W swoim liście zatytułowanym „Ratowanie życia dzieci i dorosłych w Polsce i Unii Europejskiej. Priorytetyzacja sepsy na poziomie krajowym i regionalnym” organizacje te zaapelowały o bardziej priorytetowe traktowanie sepsy, podczas nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Podkreślono, jak mało uwagi temat ten otrzymuje nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym. Global Sepsis Alliance oraz European Sepsis Alliance wraz z Fundacją Nadzieja dla Zdrowia zaznaczają, jak istotną rolę pełni tu Prezydencja, która ma niepowtarzalną okazję do uratowania setek tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn w regionie UE oraz docelowo, uniknięcie milionów zgonów oraz trwałej niepełnosprawności na całym świecie.
W liście Global Sepsis Alliance zwrócono uwagę m.in. na konieczność:
1. Stworzenia Krajowego Rejestru Sepsy,
2. Wprowadzenia ujednoliconej procedury szybkiego pobrania krwi na posiew,
3. Zwiększenia dostępności do diagnostyki 24h,
4. Regularnego dofinansowywania materiałów zużywalnych w sprzęcie zakupionym przez WOŚP,
5. Zwiększenia liczby lekarzy i pielęgniarek na oddziałach intensywnej terapii oraz diagnostów,
6. Edukowania personelu medycznego.
Plan, jak wygrać z sepsą
Mimo powagi stanu, jakim jest sepsa, przypadłość ta niestety wciąż jest marginalizowana. Aby odwrócić ten niepokojący trend należy nie tylko zwiększyć świadomość na temat tego stanu, ale też zadbać o sprawną diagnostykę pozwalającej na wczesną diagnozę oraz wdrożyć skuteczne leczenie wraz ze wsparciem badań naukowych.
na podst. mat. pras.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS