Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Corocznie organizatorzy dążą do zwrócenia uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów.
W tym roku Światowy Dzień Bez Tytoniu rozpoczyna kampanię „Tytoń zagrożeniem dla środowiska”. Ma ona na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat niekorzystnego wpływu tytoniu na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji i odpadów, aż do użytkowników. Jego negatywne działanie na naturę jest często pomijane przez opinię publiczną i celowo bagatelizowane przez przemysł tytoniowy.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Na potrzeby upraw każdego roku niszczonych jest ok. 3,5 miliona hektarów ziemi. Ponadto, szacuje się, że od lat 70. ubiegłego wieku na całym świecie utracono około 1,5 miliarda hektarów lasów (głównie tropikalnych). Wylesianie jest jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do wzrostu emisji CO2 i zmian klimatycznych. Powoduje także utratę bioróżnorodności i fragmentację siedlisk flory i fauny oraz degradację gleby.
Niektóre z najwyższych kosztów środowiskowych związanych tylko z jednym wyrobem tytoniowym wynikają z dużej ilości energii, wody i innych zasobów wykorzystywanych do jego produkcji. Na obszarach, gdzie zlokalizowane są zakłady produkcyjne, zużywa się znaczne ilości wody, m.in. do wytwarzania tuszy i barwników do opakowań oraz przetwarzania masy tytoniowej. Do produkcji jednego papierosa zużywa się 3,7 litra wody, a w ciągu roku – 22 miliardy litrów wody.
Konsumpcja wyrobów tytoniowych wiąże się z wytwarzaniem i koniecznością usuwania odpadów pokonsumpcyjnych. Trafiają one wszędzie i są dobrze znanym problemem publicznym dla wielu społeczności, zwłaszcza tych, które dysponują niewielkimi środkami na ich usunięcie. Sprzątanie i utylizacja to koszty używania tytoniu, których obecnie nie ponoszą producenci, dystrybutorzy ani użytkownicy wyrobów tytoniowych. Co roku palacze na całym świecie wytwarzają ok. 4,5 biliona niedopałków. Są one najczęściej zbieranymi odpadami podczas sprzątania miast i plaż na całym świecie. Szacuje się, że aż 65 procent wszystkich niedopałków papierosów wyrzucanych jest właśnie do środowiska.
„Ta wiedza powinna dać użytkownikom tytoniu dodatkowy powód do rzucenia palenia. Rzuć tytoń, aby ocalić nasza planetę” – czytamy w mailu do redakcji od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokółce.
opr. (or)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS