A A+ A++

Popielec kojarzy się z posypywaniem głowy popiołem i ścisłym postem. To jednak tylko symbole. Najważniejsze jest to, że Środa Popielcowa rozpoczyna trwający do Wielkanocy Wielki Post. A to w kościele katolickim czas pokuty i nawrócenia.

Na znak pokuty głowy wiernych posypywane są dziś popiołem. Pochodzi on ze spalonych palm z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej. Obowiązuje ścisły post: dozwolone jest spożycie trzech bezmięsnych posiłków, w tym tylko jednego do syta. W ten sposób rozpoczyna się Wielki Post, który przygotowuje wiernych na najważniejsze święto zmartwychwstania.  W tym czasie ważne są: post, jałmużna i modlitwa.

W tym roku Wielki Post rozpoczyna się 22 lutego i kończy 8 kwietnia. Datę rozpoczęcia Wielkiego Postu wyznacza się na 40 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania, która przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – w tym roku jest to 9 kwietnia.

Dlaczego 40 dni?

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga.

W okresie trwania Wielkiego Postu Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie oraz poście przed rozpoczęciem Jego publicznej działalności. Liczba 40 to także inne wielkie wydarzenia biblijne takie jak :

  • czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; 
  • czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej; 
  • czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe 10 przykazań

W okres 40 dni Wielkiego Postu nie wlicza się  niedziel, których jest w sumie sześć. Każda niedziela w ciągu roku, tak jak i w czasie Wielkiego postu jest radosnym wspomnieniem Zmartwychwstania.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVinicius rozwścieczył kibiców Liverpoolu. Wystarczył jeden gest
Następny artykułDzisiaj Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Policja dyżuruje, by udzielać pomocy