W związku z obostrzeniami dotyczącymi m.in. liczby wiernych, mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych w dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od udziału w mszach świętych, której udzielił abp. Sławoj Leszek Głódź.
Wielki Czwartek
Tradycyjna Msza Krzyżma Świętego, podczas której święcone są oleje i katechumeny, została przeniesiona na inny termin, który zostanie ogłoszony po ustaniu epidemii. Zmiany dotyczyć będą także mszy Wieczerzy Pańskiej. W jej czasie pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Nie odbędzie się także procesja i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw.”Ciemnicy”. Pozostanie on w tabernakulum.
Wielki Piątek
W tym dniu wierni adorują w „Ciemnicy” Najświętszy Sakrament. Jednak w 2020 r. ten zwyczaj nie zostanie dochowany. Groby Pańskie w tym roku mają być proste i symboliczne. Nie muszą być dekorowane kwiatami. Metropolita Gdański zwraca się również z apelem do wiernych, aby w rodzinnym, najbliższym gronie w domach odprawić Drogę Krzyżową. Wyznania wiary i modlitwy można znaleźć w książeczkach do nabożeństwa.
Wielka Sobota
Tego dnia w całej Polsce odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. W związku z pandemią został on jednak w tym roku odwołany. – Zamiast tego polecam obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników – czytamy w dokumencie Metropolity Gdańskiego. Tekst błogosławieństwa można znaleźć na stronach internetowych parafii. Wieczorem w ramach obchodów Wigilii Paschalnej pominięty będzie obrzęd rozpalania ogniska, zamiast którego w kościołach zapalona zostanie świeca.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
W niektórych parafiach w tym dniu obchody rozpoczynają się uroczystą procesją poprzedzającą Mszę Rezurekcyjną. W innych procesja odbywa się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. Ale w 2020 r. procesji nie będzie. Liturgia rezurekcyjna rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. – Podobnie jak uczynił to Ojciec Święty Franciszek 27 marca 2020 r., błogosławiąc miastu i światu przy pustym placu św. Piotra, polecam, aby celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub przed rozpoczęciem Mszy Rezurekcyjnej udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii przed głównymi drzwiami kościoła – pisze abp. Głódź.
Procesje będą później
Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijańskie zawsze wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Nie może być przeniesiona na inny termin. Jednak zgodnie ze stanowiskiem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wszystkie wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września.
www.pomorskie.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS