A A+ A++

Stał na czele powstania, był związany z dwiema miejscowościami na Limanowszczyźnie – dziś mija 172. rocznica śmierci Jana Kantego Andrusikiewicza, przywódcy słynnego powstania chochołowskiego, który na świat przyszedł w Słopnicach, a zmarł w Kamienicy.

Jan Kanty Andrusikiewicz urodził się 9 października 1815 w Słopnicach jako syn miejscowego organisty. Gdy dorósł poszedł w ślady ojca. Był organistą kolejno w Staniątkach, Rychwałdzie, Makowie Podhalańskim i Chochołowie. W tej ostatniej miejscowości zaczął działać także jako nauczyciel ludowy. 

Zyskując popularność wśród miejscowej ludności, prowadził agitację niepodległościową na Podhalu. W lutym 1846 roku stanął u boku ks. Józefa Leopolda Kmietowicza i ks. Michała Głowackiego oraz Juliana Goslara na czele powstania górali chochołowskich przeciwko zaborcy austriackiemu i feudałom. Został ranny w pierwszych dniach walk.

Po upadku powstania chochołowskiego skazano go na ciężkie więzienie. Został osadzony w twierdzy Szpilberg w Brnie. Był tam więziony w latach 1846 – 1848.

Uwolniony dzięki powszechnej amnestii, zamieszkał w Kamienicy, gdzie znalazł schronienie w gościnnym dworze Maksymiliana Marszałkowicza, pracując w administracji jego papierni. Tam też 9 stycznia 1850 roku zmarł na tyfus w wieku 34 lat. 

Jan Kanty Andrusikiewicz został pochowany na miejscowym cmentarzu, grób jego nie dochował się jednak do naszych czasów. W miejscu, gdzie według tradycji miał być pochowany, Towarzystwo Miłośników Ziemi Limanowskiej postawiło symboliczny głaz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo śmierci sołtysa konieczne wybory
Następny artykułWzrosła stawka opłaty za śmieci