31 grudnia był ostatnim dniem Gąsawy jako gminy. 18 grudnia 2023 roku premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie zmieniające status gminy z wiejskiej na miejską. Wręczenie aktu przywrócenia Gąsawie praw miejskich odbędzie się w Gąsawie na uroczystej sesji w pierwszej dekadzie stycznia.
Miastem Gąsawa była przez 546 lat, gminą – przez 90 lat. Wcześniej była osadą, wymienianą już w bulli Innocentego II z 1136 roku. Jeszcze przed lokacją stanowiła ważne miejsce na mapie – w innym przypadku nie odbywano by tam 24 listopada 1227 zjazdu książąt dzielnicowych, na którym zamordowano krakowskiego księcia, Leszka Białego.
W 1388 roku zakon kanoników regularnych z Trzemeszna założył tu miasto i od tej pory Gąsawa posiada rynek, świadczący jej miejskim charakterze. Straciła prawa miejskie 13 czerwca 1934 roku, kiedy to sanacyjny rząd hurtem pozbawił praw miejskich kilkaset miejscowości o liczbie mieszkańców niższej niż 3.000 w drodze rozporządzenia Rady Ministrów podpisanego przez premiera Leona Kozłowskiego.
– Kilkadziesiąt nowych pieczątek już mamy zrobionych, nowe szyldy też już czekają na zawieszenie – mówi wójt Gąsawy Błażej Łabędzki.
Nowy wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel odwiedzi Gąsawę osobiście – będzie to jego pierwsza służbowa podróż poza Bydgoszcz. Sesja odbędzie się w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku w gąsawskiej Stodole.
Z okazji nadania praw miejskich gąsawski samorząd planuje kilka koncertów i zabaw dla mieszkańców. Pierwszą z nich będzie koncert Krzysztofa Filasińskiego. Występ artysty zacznie się 7 stycznia 2024 roku w Stodole o godzinie 17.00. Repertuar – piosenki Elvisa Presleya (1935-1977) i Krzysztofa Krawczyka (1946-2021).
(dk)
Pobożni zakonnicy i muzyka zaklęta w obraz – czyli freski z gąsawskiego kościoła
70 osób w wodzie – nocne morsowanie w Gąsawie (galeria)
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS