A A+ A++

2021-01-11 13:47

publikacja
2021-01-11 13:47

fot. MaciejGillert / Shutterstock

Trudno teraz podejmować decyzje, które wiązałyby się z szerokim otwieraniem gospodarki i życia społeczno-gospodarczego; decyzje w tej sprawie zostaną ogłoszone w poniedziałek na konferencji prasowej – poinformował w programie “Onet Opinie” w portalu onet.pl rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany o plany dotyczące ewentualnego złagodzenia restrykcji i odmrożenia gospodarki, odparł, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce i całej Europie nie należy do najłatwiejszych.

“Trudno teraz podejmować decyzje, które wiązałyby się z szerokim otwieraniem gospodarki czy życia społeczno-gospodarczego. Decyzje zostaną lada moment zaakceptowane, więc dzisiaj najprawdopodobniej, tak jak zapowiadaliśmy, będzie konferencja prasowa w tej sprawie i będą ogłoszone” – poinformował Müller.

Dopytywany, czy należy spodziewać się przedłużenia obowiązujących do 17 stycznia obostrzeń, odparł: “Na pewno nie należy się spodziewać szerokiego otwarcia (gospodarki – PAP)”.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Ponadto wciąż obowiązują zasady dotyczące funkcjonowania sklepów czy kościołów. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób.

Pytany o ewentualne ogłoszenie powrotu do szkół klas I-III szkół podstawowych, Müller odparł, że wciąż kwestia ta jest konsultowana. Przypomniał, że w poniedziałek zaczął się proces testowania nauczycieli, którzy mogliby prowadzić zajęcia we wspomnianych klasach.

“Dzisiaj przyjdą ostatnie raporty, a właściwie już przyszły i je analizujemy dotyczące potencjalnego wzrostu zachorowań i na tej podstawie będzie podjęta decyzja, czy dzisiaj komunikujemy tę informację czy przesuwamy ją na liczbę zachorowań jutrzejszą, aby zobaczyć trend poświąteczny” – zaznaczył rzecznik rządu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat czeka na projekty murali
Następny artykułBestsellery 2020 roku