A A+ A++

Święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. Nieco starsi Czytelnicy pamiętają zapewne tłumne pochody pierwszomajowe, na które się szło z przymusu. W Europie Święto Pracy obchodzimy w rocznice wcześniej wspomnianego strajku – w dniu 1 maja.

W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day. Amerykanie obchodzą swoje święto w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni w zależności od stanu.

Historia

W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, Święto Pracy obchodzimy w dniu 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało wprowadzone w 1889 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja w celu upamiętnienia strajku robotników w Chicago, który odbył się w dniu 1 maja 1886 roku. Za czasów PRL w Polsce i innych socjalistycznych krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, które zwane było także Świętem Klasy Robotniczej organizowane były huczne pochody, zgromadzenia w wiece, na których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu, jednak nadal partie lewicowe organizują zebrania i pochody – nie tak liczne już jak kiedyś, ale jednak. Od 2001 roku w Europie organizowany jest tak zwany “Euro May Day” ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej, tak jak wcześniej w krajach socjalistycznych, święto klasy robotniczej, ale ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich pracujących ludzi. Obchody “Euro May Day” zapoczątkowano w Mediolanie w roku 2004, następnie pomysł podchwyciła hiszpańska Barcelona a już rok później obchody “Euro May Day” odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.

Ciekawostki

Dzięki dwóm wolnym od pracy dniom świątecznym (1 Maja i następującym po nim 3 Maja) biorąc, zależnie od tego na jaki dzień tygodnia przypadają powyższe święta, jeden, dwa lub trzy dni wolnego otrzymujemy najdłuższy wolny od pracy ‘weekend’ w roku. Weekend Majowy to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyjeżdżają na ‘zieloną trawkę’. Dłuższy okres przerwy w pracy sprzyja także wyjazdom zagranicznym.

Źródło: friko.net

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKP Intercity wprowadza wagony COMBO. Podwyższony standard i dostępność dla osób niepełnosprawnych
Następny artykułWydminy. Targowisko w nowym miejscu