A A+ A++

Dzienny Dom „Senior+” swoją działalność rozpoczął 1 stycznia 2019 roku w Pruszkowie, na parterze budynku przy ul. Kraszewskiego 18, znanym mieszkańcom jako Willa Pod Bocianem.

Dom „Senior+” stanowi środowiskową pomoc, która ma na celu zaspokajać potrzeby bytowe, kulturalne i integracyjne. Celem działalności jest także inicjowanie współpracy i łączenie różnorodnych inicjatyw, które prowadzi do aktywizacji uczestników, a w efekcie włącza ich w społeczność lokalną. Uczestnikami zajęć są osoby nieaktywne zawodowo, w wieku 60+, zarówno kobiety jak i mężczyźni, będące mieszkańcami powiatu pruszkowskiego. Obiekt zapewnia 8 godzinną ofertę od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 dla 15 uczestników.      

Dzienny Dom „Senior+” w Pruszkowie to miejsce, gdzie wszyscy czują się jak u siebie. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszej placówce stworzyć przyjazną atmosferę opartą
na wzajemnej życzliwości, wsparciu oraz zaufaniu. Nasz dom jest miejscem, w którym dbamy o to, by osoby starsze spędzały miło czas. Nasi Seniorzy niejednokrotnie dają nam do zrozumienia, że czują się u nas bardzo dobrze, że identyfikują się z tym miejscem. Dowody sympatii okazywane nam przez osoby, z którymi na co dzień obcujemy, są dla nas wspaniałą nagrodą
– mówi Justyna Florczak, kierownik Domu.

Bogata oferta „Senior+” obejmuje działania: edukacyjne np. trening budżetowy i rozwiązywania trudnych sytuacji, czy warsztaty ceramiki i kulturalno-oświatowe, takie jak zabawa taneczna „Pożegnanie lata”, wycieczka do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach oraz na Świętą Górę Grabarkę. Nie brakuje także zajęć sportowo-rekreacyjnych, jak nordic-walking i treningi relaksacyjne Jacobsa oraz Schultza. Ogólnodostępna sala ćwiczeń wyposażona m.in. w rowery stacjonarne, taśmy rehabilitacyjne oraz zapewnione zajęcia z fizjoterapeutą oraz kinezyterapia pozwalają zachować dobrą formę fizyczną. Ruch to nie tylko sprawność, ale też zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa wydolności organizmu, a także obniżenie napięcia i stresu. Seniorzy chętnie biorą udział również w terapii zajęciowej, w tym arteterapii, która pozwala na kreatywne spędzanie czasu, zdobycie nowych umiejętności oraz daje wiarę we własne możliwości. Bardzo ważne dla starszych osób jest zapewnienie  gorącego posiłku oraz pomoc w czynnościach dnia codziennego. Część seniorów chętnie korzysta też ze wsparcia psychologicznego.

Po 3 latach działalności można powiedzieć, że to udany projekt. To miejsce żywe, wesołe i potrzebne. Daje uczestnikom napęd i chęć działania. Zmusza do wyjścia z domu, spotkania z innymi ludźmi, ale też do dbania o siebie. Uczestnicy otrzymują w Dziennym Domu energię, uśmiech i nowe znajomości. Trzeba zaznaczyć, że uczestnicy nie pozostają biernymi odbiorcami usług. Angażują się w funkcjonowanie placówki – utożsamiają się z nią – dbając o jej wystrój i atrakcyjność otoczenia. Warto podkreślić dobór odpowiedniego personelu w Domu „Senior+”, który wie po co tam jest i dla kogo pracuje, tworząc wspólnie z uczestnikami autentycznie rodzinną atmosferę –  dodaje Radosław Kowalczyk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie.

Zdecydowanie warto było utworzyć powiatowy dom seniora. To miejsce, które pozwala na osłabienie poczucia izolacji i osamotnienia oraz wzmocnienie więzi osób w wieku starszym. To przestrzeń dla ciągłej aktywności, gdzie zawsze dzieje się coś interesującego i twórczego. Cieszę się, że dzięki takim inicjatywom przybywa zadowolonych mieszkańców powiatu pruszkowskiego  – podsumowuje Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Kubiszówka” z kolejnym grantem na działania dot. edukacji kulturalnej
Następny artykułTadeusz Seibert zaśpiewał dla pań w Staszowie [zdjęcia]