A A+ A++
Malwina Wrotniak2020-12-04 10:23redaktor naczelna Bankier.pl

publikacja
2020-12-04 10:23

Shutterstock

Czy to dobry czas na inwestowanie w złoto lub srebro i z jakim ryzykiem wiążą się te rynki – między innymi o tym dyskutować będą uczestnicy debaty na żywo, organizowanej 15 grudnia w ramach Dnia złota i srebra w Bankier.pl. Wtedy również publikacja specjalnych analiz i odpowiedzi na pytania czytelników.

Tego typu inicjatywę podejmujemy po raz drugi – poprzedni dzień tematyczny w Bankier.pl poświęciliśmy rynkowi mieszkaniowemu (relacja z Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl).

Tym razem zajmiemy się fenomenem rynku złota i srebra. Surowcom, wokół których było w tym roku głośno wiele razy. Pisaliśmy między innymi o rekordach cen jednego i drugiego surowca. Ale później były korekty, a nadal są wątpliwości, czy to sposób inwestycji dla każdego.

Złoto i srebro – hit czy kit?

W 2020 r. złoto i srebro były jednymi z najgorętszych aktywów inwestycyjnych. W marcu, po pierwszym uderzeniu pandemii, ich ceny spadły, co rodziło pytania o to, czy nadal są dobrymi, „bezpiecznymi przystaniami” na trudne czasy. Jednak w kolejnych miesiącach ceny obu metali szybko pięły się w górę i latem wyznaczyły nowe maksima – w sierpniu srebro było najdroższe od 2013 r., zaś złoto najdroższe w historii. W ostatnich tygodniach, gdy rynek zaczął wyceniać powrót do (w miarę) normalnego życia gospodarczego w 2021 r., złoto i srebro ponownie tanieją. Jak zwykle w takich okazjach, nie brak opinii, że to dobry moment na zakup, jak i sugestii, że lepiej postawić na inne aktywa, tłumaczy Michał Żuławiński, redaktor prowadzący działu Rynki w Bankier.pl.

– Dyskusja dotycząca metali szlachetnych oraz ich roli w finansach osobistych i globalnych trwa od lat, jednak w 2020 r. jest ona wyjątkowo na czasie. Paliwa dostarczają jej zjawiska takie, jak rosnąca inflacja, wahania kursów walutowych, wzrost światowego długu i inne obawy związane z pandemicznym kryzysem gospodarczym, który w skrajnym scenariuszu może doprowadzić do „resetu” systemu monetarnego – dodaje.

Skoro odgrywające w systemie finansowym kluczową rolę banki centralne utrzymują lub nawet powiększają liczone w tonach rezerwy złota (jak ostatnio NBP), to może i prywatne rezerwy Kowalskiego powinny zawierać nieco kruszcu? Jeżeli tak, to jaką formę inwestowania w metale szlachetne wybrać – fizyczną czy „papierową”? Jak nie dać się oszukać? Wreszcie, jak zachować odpowiednie proporcje między złotem, srebrem, a innymi składnikami naszych inwestycji i oszczędności? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy szukać podczas Dnia złota i srebra w Bankier.pl.

Dzień złota i srebra w Bankier.pl – szczegóły

Już 15 grudnia szczególną uwagę poświęcimy tematowi inwestycji w złoto i srebro. Punktem kulminacyjnym wydarzeń tego dnia będzie debata na żywo prowadzona przez Michała Żuławińskiego, redaktora prowadzącego działu Rynki. W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

  • Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex,
  • Michał Słysz z Investors TFI,
  • prof. Krzysztof Borowski, Szkoła Główna Handlowa,
  • Krzysztof Kolany – główny analityk Bankier.pl.
/ Bankier.pl

Uczestnicy debaty będą rozmawiali o:

  • roli metali szlachetnych w finansach osobistych i globalnych,
  • inwestowaniu w złoto i srebro w czasach Covid-19,
  • papierowym złocie i srebrze” w portfelu,
  • podejściu do metali szlachetnych w Polsce i na Zachodzie.

Ostatnia część dyskusji przyjmie formułę Q&A – uczestnicy rozmowy odpowiedzą na pytania zadawane przez naszych czytelników (tutaj możesz zadać pytanie uczestnikom debaty).

Debata będzie transmitowana 15 grudnia na stronie głównej Bankier.pl oraz na kanale Bankier.pl w serwisie Facebook.

***

Partnerami Dnia złota i srebra w Bankier.pl są Tavex (Partner strategiczny), Investors TFI i KGHM.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie chcą kolei w swojej gminie!
Następny artykułSytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Piątek, 4 grudnia