Decyzją głowy państwa, USA uznały 31 marca za Dzień Widoczności Osób Transpłciowych
31 marca każdego roku przypada Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, który ma przypominać m.in. o problemie ich dyskryminacji. W kalendarzu pojawił się dwanaście lat temu, a obchodzą go ludzie z różnych krajów świata, m.in. Polski i USA. Prezydent tego drugiego państwa, Joe Biden, podpisał w środę deklarację o oficjalnym uznaniu tego święta.
O decyzji prezydenta USA poinformowała wiceprezydent Kamala Harris. Przypomniała, że “prawa osób transpłciowych to prawa człowieka”
“Dzisiaj, ku czci transseksualnych Amerykanów z całego świata, prezydent Joe Biden podpisał proklamację o uznaniu 31 marca za Dzień Widoczności Osób Transpłciowych” – przekazała na Twitterze.
Jak dodała, amerykańska administracja “widzi osoby transpłciowe i zawsze stanie w ich obronie”.
Transgender rights are human rights. Today, in honor of transgender Americans everywhere, @POTUS signed a proclamation to recognize March 31st as #TransgenderDayofVisibility.
We see you, and we will always stand up for you.
— Vice President Kamala Harris (@VP) March 31, 2021
Głos zabrał również sam Biden. Wezwał Amerykanów, aby przyłączyli się do niego “w podnoszeniu wartości i godności transpłciowych Amerykanów”.
“Razem możemy wykorzenić dyskryminację i spełnić obietnicę wolności i równości” – ocenił prezydent USA.
Transgender rights are human rights — and I’m calling on every American to join me in uplifting the worth and dignity of transgender Americans. Together, we can stamp out discrimination and deliver on our nation’s promise of freedom and equality for all. #TransDayofVisibility
— President Biden (@POTUS) March 31, 2021
Czym jest transpłciowość?
W Polsce propagowaniem 31 marca jako dniu poświęconemu osobom transpłciowym zajmują się m.in. Kampania Przeciw Homofobii oraz fundacje Lambda i Trans-Fuzja.
ZOBACZ: “Kochajcie mnie, mamo i tato”. Bilboardy wsparcia dla nastolatków LGBT
Transpłciowością zbiorczo określa się ludzi, których tożsamość płciowa, ekspresja lub zachowania różnią się od tych kulturowo związanych z płcią przypisaną im w chwili urodzenia. Termin ten może obejmować również osoby, które nie identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety.
Z kolei podzbiorem transpłciowości jest transseksualizm. To drugie słowo odnosi się do osób, które przeszły terapię korekty płci.
wka/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS