A A+ A++

Onkolodzy przypominają – gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, bezzwłocznie należy zgłaszać się do lekarza. Do specjalisty można zapisać się bez skierowania pod specjalnymi numerami telefonów. W sobotę (17 października) można będzie też skorzystać z konsultacji telefonicznych w BCO.

W najbliższy weekend miał odbyć się w Białymstoku coroczny Marsz Nadziei „Rak to nie wyrok”. Organizatorzy jednak zmuszeni byli go odwołać w związku z obecną sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą zakażeń na koronawirusa. Ale w sobotę tak czy inaczej specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologicznego będą dostępni – w godz. 11-13 każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji telefonicznych, podczas których eksperci wyjaśnią wątpliwości pytających i powiedzą, co dalej należy czynić w kwestii diagnostyki.

Białostockie Centrum Onkologii. Najpierw telefon

Podczas konsultacji w godz. 11-13 dostępni będą specjaliści BCO z zakresu:

* raka piersi: tel. 503 946 122, 573 424 827

* ginekologii onkologicznej: tel. 733 100 132

* urologii: tel. 507 601 717

* psychologii: tel. 608 034 272

* dietetyki: tel. 790 514 141

To tylko etap wstępny. Specjaliści apelują, by niezależnie od obaw związanych z koronawirusem nie odkładać badań na później, bo to one są najważniejsze i zwiększają szanse na wyleczenie.

Do specjalisty bez skierowania

– Cały czas przypominamy i prosimy panie o szybkie zgłaszanie się do poradni chorób piersi, działającej przy BCO, w przypadku, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy. Do specjalisty zapisać można się bez skierowania pod numerem 85 6646 888 – informuje Monika Mróz z Białostockiego Centrum Onkologii (numery telefonu można znaleźć też w komunikacie na stronie BCO (www.onkologia.bialystok.pl).

Jak wylicza Mróz: – W okresie od stycznia do września 2019 roku mammografię w BCO wykonało 2700 kobiet, w tym samym okresie bieżącego roku jest ich o blisko 550 więcej. Pomimo panującej pandemii koronawirusa nie spadła liczba pacjentek uczestniczących w tzw. konsyliach piersiowych.

W całej Polsce w kwietniu i maju diagnostyka i profilaktyka onkologiczna była na dużo niższym poziomie niż analogicznie rok wcześniej, w ostatnich miesiącach jednak sytuacja zdecydowanie się poprawiła, co oznaczało, że pacjenci zaczęli się ponownie zgłaszać do lekarzy. Ale niewykluczone, że od października sytuacja znów się w tej kwestii pogorszy. Dlatego lekarze apelują, by nie rezygnować ze zgłaszania się do lekarza, jeśli coś nas zaniepokoi.

Zrób cytologię. Zapisy

Białostockie Centrum Onkologiczne cały czas przypomina o konieczności badań. I informuje, że dodatkowo, od czwartku (15 października) ruszyły zapisy na porady edukacyjne i badania cytologiczne w ramach projektu unijnego „Zrób cytologię w trosce o Siebie i bliskich. Wsparcie krajowego programu profilaktyki raka szyjki macicy w województwie podlaskim”. Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, posiadających miejsce zamieszkania pracy lub nauki na obszarze województwa podlaskiego. Zapisy pod numerem tel. 603 712 712.

Zbadaj płuca. Zapisy

BCO zachęca także do wzięcia udziału w projekcie „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim”. Mieszkańcy obu województw, spełniający konkretne kryteria, także od czwartku (15 października) mogą zgłaszać się na badania, dzwoniąc pod numer 603 241 247. Skriningowi raka płuca powinny być poddane:

* osoby, które nie mają objawów sugerujących raka płuca,

* osoby, które nie chorowały wcześniej na raka płuca,

* osoby w wieku od 55 do 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat [paczkolata to wskaźnik wyliczany przez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu (np. wypalanie czterdziestu sztuk papierosów, tj. dwóch paczek dziennie w ciągu jednego roku, oznacza dwa paczkolata]

* osoby w wieku od 50 do 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka: ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników Diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon; indywidualna historia zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia; historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi to inicjatywa zarówno BCO, Stowarzyszenia do Walki z Rakiem działającego przy naszym szpitalu oraz Klubu „Amazonki” w Białymstoku. W przygotowaniu terenu pod zasadzenie 300 cebulek kwiatów pomógł BCO Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuży wzrost zakażeń koronawirusem w Gliwicach i powiecie. Ile mamy w mieście aktywnych przypadków?
Następny artykułPoznań: Będzie 300 covidowych łóżek – zapowiedział wojewoda