Dawniej skarbem była znajomość ze sprzedawczynią, która dzieliła i rządziła wyciągając czasem coś „spod lady”. Dziś zdobycie dobrej jakości produktów wcale nie jest dużo łatwiejsze! Trzeba jednak dokładnie wiedzieć, czego szukamy!
Zdrowa żywność jest… fikuśna!
Najlepsza marchewka nie będzie prosta jak od linijki, a najzdrowszy pomidor nigdy nie będzie idealnie okrągły. To prosta prawda, o której łatwo nam zapomnieć w świecie idealnych bananów, ogórków czy papryk, które wyglądają tak, jakby wyjechały z fabryki. Tymczasem swojskie warzywa i owoce mogą być piękne, ale rzadko wyglądają jak na reklamowych obrazkach. Nieregularne kształty i różne odcienie to ich naturalne cechy i nie powinny od razu być kryterium do ich odrzucenia. Wręcz przeciwnie! Nieregularności są w pełni naturalne i mogą być tylko potwierdzeniem tego, że rośliny rosły w swoim tempie.
Zdrowa żywność jest… sezonowa!
Niejednokrotnie tak właśnie jest: mimo, że produkty roślinne muszą spełniać szereg norm i wymogów, jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do tego, że prawie każdy owoc i warzywo dostaniemy przez okrągły rok. Tymczasem nie powinniśmy oczekiwać, że przez cały rok będziemy mogli dostać wszystkie warzywa i owoce świeże i najwyższej jakości. Te najlepsze produkty możemy dostać tylko przez kilka tygodni w roku, właśnie wtedy, kiedy nadchodzi czas ich zbiorów.
Jakość tych pozornie pięknych produktów nie ma wiele wspólnego z jakością, o której marzymy.
Zdrowa żywność: pachnie i smakuje
Jeśli chcemy kupić świeże pomidory w grudniu lub szparagi w styczniu, nie dziwmy się, że nie są „swojskie”: pachnące, soczyste, smaczne. Ich przywóz kosztuje, a dodatkowo musimy zapłacić za szereg chemikaliów, dzięki którym owoce i warzywa wyrosły poza sezonem. Koszt ich przywiezienia także jest znaczący, co powoduje, że można westchnąć: co drogie… to drogie i już. Dodatkowo wielu uznaje, że poza kilkoma tygodniami w roku niektóre warzywa są pozbawione smaku, który znamy z dzieciństwa.
Mimo że nieczęsto spotykamy etykietki „towar dotknięty uważa się za sprzedany”, to dotykanie i wąchanie produktów spożywczych nie wszę … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS