A A+ A++

– Walczyliśmy o wolność po to, aby ludzie mogli godnie żyć – powiedział Andrzej Wybrański, podkreślając, że działalność Solidarności lat osiemdziesiątych odbywała się z poszanowaniem wszystkich ludzi – po której by oni stronie nie stali.

Organizowane przez dawnych działaczy Solidarności Ziemi Pałuckiej: Andrzeja Wybrańskiego, Andrzeja Bartkowiaka i Henryka Tokarza obchody przypadającego 13 grudnia Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego rozpoczęły się o godzinie 17.00 w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Żninie mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego.

Kilkadziesiąt osób przeszło następnie w deszczu pod Pomnik Walki i Męczeństwa przy ul. Kościuszki. Henryk Tokarz przypomniał ofiary stanu wojennego z naszych okolic: postać Wojciecha Cieślewicza z Kcyni, który 13 lutego 1982 w czasie manifestacji w Poznaniu został pobity przez ZOMO i zmarł w szpitalu na skutek obrażeń głowy,  Piotra Bartoszcze (brata Romana) ze Sławęcina k. Inowrocławia, który został zabity przez “nieznanych sprawców”, ale – jak powiedział Henryk Tokarz: “– My tych sprawców dobrze znamy” oraz Jarosława Brejzę (brata Ryszarda) z Inowrocławia, który po brutalnych przesłuchaniach i w wyniku szykan popełnił samobójstwo w wieku 18 lat.

Andrzej Wybrański, pierwszy przewodniczący Solidarności Ziemi Pałuckiej, a w latach 1989-91 poseł na sejm (z prawej) i Henryk Tokarz – działacz podziemia i długoletni radny powiatu żnińskiego (z lewej), fot. Dominik Księski

Henryk Tokarz wspomniał także zmarłych działaczy Solidarności Ziemi Pałuckiej i Solidarności Rolników Indywidualnych z terenu Pałuk: Kornela Kurczewskiego, Lecha Nowaka. Andrzeja Krzyżaniaka, Józefa Kaczmarka, Halinę Malinowską, Sławomira Kuberackiego, Klemensa Stefańskiego, Bogusława Matuszewskiego i Krystynę Krzemińską. Zebrani odmówili w ich intencji modlitwę za zmarłych.

Pierwszy przewodniczący Solidarności Ziemi Pałuckiej Andrzej Wybrański przypomniał, że  w Żninie działał bardzo prężny i silny oddział Solidarności, który także w podziemiu nie zaprzestał działalności i w wybranym latem 1981 roku składzie dotrwał do 1989 roku, a jego działacze współpracują ze sobą także i dziś. – Walczyliśmy o wolność po to, aby ludzie mogli godnie żyć – powiedział Andrzej Wybrański, podkreślając, że działalność Solidarności lat osiemdziesiątych odbywała się z poszanowaniem wszystkich ludzi – po której by oni stronie nie stali. Wyraził też obawę, czy zapowiadana reforma mediów publicznych nie odbierze odbiorcom wolności, w ostatnich latach bowiem media prezentowały bowiem różne narracje, a w związku z zapowiadaną likwidacją telewizji państwowej istnieje obawa, że będzie tylko jedna narracja,  co odbierze wolność słowa, która leży u podstaw wolności człowieka.

Po odśpiewaniu hymnu Andrzej Wybrański i Henryk Tokarz złożyli kwiaty pod pomnikiem.  Wiązanki kwiatów złożyły także delegacje powiatu żnińskiego i gminy Żnin, Solidarności, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Specjalnych a także żniński radny Robert Szafrański.

Zapalono ułożone w literę V białe i czerwone znicze, odpalono race, a Henryk Tokarz rzucał kopie dawnych ulotek, wykonywanych niegdyś lub kolportowanych w Żninie.  

 (dk)

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStypendia dla najzdolniejszych uczniów Gminy Bochnia
Następny artykułMy, prawniczki w Warszawie