Nadchodzący Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to czas refleksji nad bolesną historią Żydów, którzy niegdyś tworzyli integralną część dębickiej społeczności. Miasto Dębica oraz Muzeum Regionalne zapraszają do wspólnego uczczenia pamięci tych, którzy zginęli podczas Holokaustu, organizując szereg inicjatyw przywracających dziedzictwo i historię dawnej żydowskiej społeczności.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to okazja, by pochylić się nad historią i tradycją Żydów, którzy przez wiele lat stanowili integralną część społeczności miasta oraz uczcić tych, którzy zginęli podczas Holokaustu. Już jutro (26 stycznia) Miasto Dębica oraz Muzeum Regionalne w Dębicy zapraszają do udziału w inicjatywach przywracających pamięć o dziedzictwie i historii dębickiej społeczności żydowskiej.
O 11:00 młodzież Szkół Podstawowych nr 2 oraz 3 przejdzie fragmentem ścieżki żydowskiej Szklaku Dziejów Miasta Dębicy. Uczniowie udadzą się w miejsca związane z historią żydowskiej społeczności miasta, poznają lokalizację synagogi staromiejskiej oraz getta żydowskiego, złożą kwiaty w miejscu pamięci na Placu Rodziny Mikołajkowów oraz odwiedzą synagogę nowomiejską. Spacer ścieżką żydowską poprowadzi Tomasz Czapla, dyrektor dębickiego Muzeum Regionalnego.
Na godz. 17:00 Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza na Wieczór Galicyjski z żydowskimi mieszkańcami dawnej Dębicy WSPÓLNOTA-KULTURA-CODZIENNOŚĆ. Wykład poprowadzi dr Arkadiusz Więch. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają uczestników na krótką dyskusję.
W tym dniu pamięć o ofiarach Holokaustu uczczą także władze miasta, składając kwiaty oraz zapalając światło pamięci na mogile Żydów na Wolicy.
źródło: UM Dębica
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS