A A+ A++

W niedzielę 15 marca w godz. 12-15 płockie zoo zaprasza zwiedzających na wspaniałą zabawę połączoną z edukacją. W tym roku Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych świętuje 11 polskich ogrodów, a obchody przerodziły się w cały TyDzień! Europejska organizacja EAZA gorąco poparła nasze przedsięwzięcie. Każdy ogród organizuje swoje aktywności dla zwiedzających i przewiduje wiele atrakcji.

Wraz z Partnerami: Galileusz Płock, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz Mazowiecką Uczelnią Publiczną w Płocku, przygotowaliśmy wiele atrakcji: Zabawę edukacyjną “GRA O MIODEK”, przyrodnicze eksperymenty z Galileuszem, warsztaty plastyczne, konkursy wiedzy z nagrodami, pokaz zwierząt terrarystycznych.

Biorąc udział w imprezie będzie można poznać zwierzęta, które zostały uratowane dzięki ogrodom zoologicznym oraz przekonać się, dlaczego zoo jest współczesną Arką Noego. W ramach kampanii EAZA “Which Fish?” będzie można nauczyć się rozpoznawać gatunki ryb, dzięki czemu wiadomo będzie jakie ryby wybrać do konsumpcji, aby żyć zdrowo i ekologicznie.

Przeciętny posiadacz biletu wstępu do zoo podczas wizyty ogląda zwierzęta na ekspozycji, oddaje się rekreacji i konsumpcji w zadbanym parku oraz – ewentualnie– czyta tabliczki informacyjne na temat zwierząt. Nie wie o całej szerszej działalności ogrodów zoologicznych związanej z ochroną przyrody i edukacją. Dlatego polskie ogrody zoologiczne postanowiły w marcu b.r. zintensyfikować informację na temat swojej misji i świętują TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

W dniach 9 – 15 marca ogrody zoologiczne: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki będą organizować różne aktywności i informować o tym, co ważnego dla ochrony przyrody robią i jakie zadania stoją przed nimi w przyszłości. Jednym głosem polskie zoo mówią, że współczesny ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Podstawowym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt.

Misję tę realizują poprzez:
– edukację przyrodniczą,
– uczestnictwo w programach ochrony różnych gatunków zwierząti prowadzenie ksiąg hodowlanych,
– wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ, czyli w miejscu ich naturalnego występowania,
– udział w badaniach naukowych.

Niektóre ogrody prowadzą również działalność rehabilitacji rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską (CITES). Np. w Warszawskim ZOO działa Ptasi Azyl dla rannych lub niesamodzielnych dzikich ptaków oraz Centrum CITES przyjmujące gady, płazy, czasem bezkręgowce.

Ogrody nie są samotnymi wyspami w oddalonych od siebie miastach. Ściśle ze sobą współdziałają, bo bezskoordynowanej działalności nawet intensywna praca pojedynczego zoo nie miałaby sensu. Dlatego zrzeszają się w lokalnych i międzynarodowych organizacjach, np. Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowej OrganizacjiOgrodów Zoologicznych (WAZA), Euroazjatyckim Regionalnym Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA) czy Radzie Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (RDPOZiA). Dzięki temu możliwe jest sprawne zarządzanie całą zbiorowością zwierząt żyjących w zrzeszonych zoo i planowe transfery między członkami organizacji.

Zwierzęta żyjące w ogrodach zoologicznych stanowią swego rodzaju bank żywych genów i zabezpieczenie, aby w razie potrzeby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje.

Wszystkie ZOO,korzystając z okazji obchodówDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, pragną także zaznaczyć różnice między ogrodami zoologicznymi a komercyjnymi zwierzyńcami, gdyż prawo i powszechne nazewnictwo nie rozróżnia tych placówek. Ogrody zoologiczne jako członkowie międzynarodowych organizacji muszą spełniać standardy będące warunkiem przynależności do tych organizacji. Natomiast komercyjne parki i różnego rodzaju „mini-zoo” muszą zachować wysoką atrakcyjność i przychody będące podstawą ich bytu. Opinia publiczna często nie rozróżnia tych celów i wynikających z nich strategii działania. Świętowanie Tygodnia Misji pozwoli na pokazanie również tego aspektu i sprowokuje do szerszego dyskutowania o ogrodach zoologicznychi stosunku ludzi do zwierząt.

Pięknie położony na nadwiślańskiej skarpie płocki Ogród Zoologiczny jest jednym z kilkunastu ogrodów w Polsce. Naturalne środowisko wysokiej skarpy wiślanej stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków najrzadszych, prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych. ZOO posiada 7 640 zwierząt reprezentujących 574 gatunki. Jest wśród nich wiele cennych i rzadkich okazów.

Niektóre zwierzęta płocki ogród otrzymuje w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem – EEP (EuropeanEndangeredSpeciesProgramme) oraz ESB(EuropeanStudbook) i przynależności od 1995 roku do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – EAZA(EuropeanAssociation of Zoos and Aquariums). Od 2002 roku płockie ZOO jest także członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych WAZA (World Association of ZoologicalGardens and Aquariums).

Większość osób zwiedza ZOO wiosną i latem, ale warto wybrać się tu także jesienią i zimą, korzystając z Trasy Zimowego Zwiedzania. Po drodze zobaczymy takie gatunki jak: żuraw mandżurski, renifer leśny, orłan, goral chiński, pantera śnieżna, tygrys syberyjski, makak japoński, foka szara czy sowa śnieżna. ZOO zaprasza także do pawilonu tamaryn i marmozet, ptaszarni, herpetarium i ekspozycji akwarium.

ZOO czynne jest codziennie, o każdej porze roku, również w soboty, niedziele i wszystkie dni świąteczne (także w Święta Bożego Narodzenia czy w Nowy Rok). Poza ekspozycją zwierząt na terenie ZOO można także skorzystać z innych atrakcji. Są tu m.in. park linowy i tematycznie związane ze zwierzętami place zabaw dla dzieci. Wszyscy odwiedzający płocki Ogród Zoologiczny mogą codziennie obserwować trening medyczny i karmienie fok (godz. 13:00) oraz pokaz karmienia pingwinów (tylko w sezonie letnim, o godz. 14:00). Natomiast w soboty, niedziele i święta w Pawilonie Herpetarium o godz. 12:00 odbywają się pokazy gadów, płazów i bezkręgowców.
 
Ogród prowadzi również szeroką działalność edukacyjną organizując lekcje, kampanie i wystawy. Poprzez spotkania z żywą przyrodą, ZOO w ciekawy sposób przekazuje wiedzę o ochronie ekosystemów, bioróżnorodności, zrównoważonym rozwoju i zmianach klimatycznych.  Dla ogromnej większości dzieci i młodzieży ogrody zoologiczne stanowią miejsce pierwszego kontaktu z dzikimi zwierzętami, pierwszych wrażeń i doznań, jakie nieodłącznie towarzyszą obserwacjom dzikich zwierząt. Nie wolno więc nie doceniać olbrzymiej roli, jaką spełniają ogrody zoologiczne w wychowywaniu kolejnych pokoleń w szacunku dla dzikiej przyrody. W płockim Ogrodzie Zoologicznym organizowane są również rozmaite wydarzenia i imprezy, w których mogą uczestniczyć całe rodziny. Największą jest lipcowa ZOONOOOC, umożliwiająca spędzenie nocy na terenie ogrodu.

Op. K. Kozłowski, źródło: Zoo Płock

_

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwany gazociąg w Czerteżu
Następny artykułIle Huawei straci przez Trumpa? Sprzedaż smartfonów spadnie co najmniej o 20 procent