A A+ A++

Z okazji Dnia Matki wyemitowany został 26 maja na diecezjalnych kanałach internetowych (YouTube, Facebook) koncert dedykowany mamom w wykonaniu zespołu „Racławice”, którego inicjatorem był bp Krzysztof Nitkiewicz. Artyści zaprezentowali się Muzeum Diecezjalnym na tle dzieł sztuki poświęconym matkom.

W trakcie występu młodzi artyści z Zespołu Pieśni Tańca „Racławice” wykonali utwory nawiązujące do roli matki i miłości do niej, prezentując kostiumy m.in. laskowickie, rzeszowskie, krakowskie, łowickie, kurpiowskie, lubelskie.

Na filmie można zobaczyć, znajdujące się w muzeum obrazy, drzeworyty i grafiki pochodzące z różnych epok, przedstawiające matki – Polki, matki powstańców stojące na straży ogniska narodowych tradycji.

Pełniąca rolę konferansjera Grażyna Ślęzak – Wójcik, redaktor Radia Kielce, zwróciła uwagę na to, że sandomierskiej katedrze znajdują się obrazy ukazujące matki. Jeden z nich, to namalowany w II połowie XVIII w., przedstawia św. Annę i św. Joachima oraz nowonarodzoną Maryję – matkę Jezusa.

Kolejne dzieło „Męczeństwo Sandomierzan”, ukazuje sceny, rozgrywające się podczas drugiego najazdu Tatarów na Sandomierz, gdy matki w kolegiacie osłaniały swoje dzieci przed ciosami miecza.

Bp Krzysztof Nitkiewicz poprzez ponadgodzinną artystyczną prezentację, chciał uhonorować wszystkie matki za ich miłość i rodzicielską troskę. – Drogie mamy, gdziekolwiek jesteście, na Ziemi, czy już w Niebie, zaczynając od Matki Bożej, dziękujemy wam za wielkie kochające serce i składamy najlepsze życzenia. Maryjo – Matko pięknej miłości módl się za nami – powiedział hierarcha na zakończenie koncertu.

Koncert nagrany został przez Telewizję Diecezjalną. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich został reaktywowany 35 lat temu. Działa przy Katolickim Domu Kultury „Arka” im. Św. Jadwigi Królowej w Racławicach.

Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza powstało w 1902 r. dzięki inicjatywie profesorów sandomierskiego Seminarium Duchownego. W 1937 r. uroczyście zostało otwarte w obecnej siedzibie w późnogotyckim Domu Jan Długosza pod nazwą Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu. Budynek wzniesiony został w latach 1476-1478.

Wśród bogatych zbiorów sakralnych znajdujących się w jednym z najlepiej zachowanych budynków, są także m.in.: rękopis Bogurodzicy z XV w. ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej, cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki i kolekcji mebli.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkologiczny przystanek przykuwa uwagę
Następny artykułHeynen: Jeśli w ciągu miesiąca coś wydarzy się na linii Polska – Iran, będzie to błąd FIVB