A A+ A++

Wprawdzie do Świąt Wielkanocnych jeszcze ponad miesiąc, to już 5 marca w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej (Loża) odbył się wernisaż wystawy, której inspiracją były właśnie Święta Wielkanocne.

Wernisaż wystawy, której inspiracją są święta i związane z tym ozdoby wielkanocne takie jak: jajka pisane tradycyjnie woskiem, palmy czy stroiki przygotowały panie ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”.

Przy tej też okazji chętni mogli nie tylko usłyszeć ciekawostki związane ze zdobieniem jajek i tradycjami z tym związanymi, które przedstawiła Maria Kaliszewicz – prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” ale również spróbować własnych umiejętności w zdobieniu jajek –  pisaniu woskiem. W trakcie wernisażu, na którym obecny był zastępca burmistrza Maciej Wróbel, uhonorowano także upominkiem rzeczowym oraz dyplomem Martę Korycką za udział w 2019 roku w Otwartym Konkursie Wiedzy o Literaturze. Wiązanką kwiatów podziękowano również Marii Kaliszewicz za działalność Stowarzyszenia i związane z tym kultywowanie tradycji mazurskich.

***

Wielkanoc to ruchome święto. Jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Jest to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nie wiadomo dokładnie, skąd wywodzi się zwyczaj malowania jajek. Jedni twierdzą, że św. Magdalena dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. Inna wersja przypisuje to Matce Bożej, która błagając Piłata o darowanie życia Synowi, zaniosła jego dzieciom kolorowe jajka w prezencie. Malowanie jajek na Wielkanoc, to tradycja wciąż żywa i szeroko rozpowszechniona, chociaż dziś już rzadko zdobi się je w tak kunsztowne i wyszukane wzory, jak dawniej. Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie: tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona – krew Chrystusa przelana na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta – radość ze zmartwychwstania. Najłatwiej było zawsze pomalować jajka na jeden kolor (tzw. kraszanki). Używano do tego różnych naturalnych barwników, jak na przykład łupinek z cebuli, kwiatów malwy, kory dębowej lub olszowej. Ornamenty uzyskiwano “pisząc” na nich przed malowaniem roztopionym woskiem (pisanki), aby farba nie pokryła powoskowanych wzorów. Dawniej wierzono, że jajka posiadają moc magiczną i chronią przed złymi duchami. Często zakopywano je w polu, aby zapewnić sobie dobry urodzaj, lub w kurnikach, aby kury dobrze niosły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają Młodzieżowe Biegi Przełajowe – inauguracja 21 marca!
Następny artykułPechowa porażka Chemika