A A+ A++

KGW Noteckie Kobietki, podobnie jak wiele kół i sołectw z terenu gminy Kcynia, zorganizowało w weekend Dzień Kobiet. W wydarzeniu udział wzięły mieszkanki sołectwa, ale również panowie, którzy świętowali przypadający na 10 marca Dzień Mężczyzn. Było smacznie, wesoło a zarazem uroczyście. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję przenieść się w świat Sławomira do programu „Tak to leciało”. Rozegrane zostały również kalambury.

KGW o wdzięcznej nazwie Noteckie Kobietki, powstało niedawno. Formalnej rejestracji w ARiMR dokonano we wrześniu 2021 r. Od tamtej pory, za sprawą charyzmatycznej, pełnej pomysłów i energii do działania przewodniczącej Agnieszki Kemnitz pełniącej jednocześnie funkcję sołtysa, zarówno w samym kole, jak i w sołectwie, dzieje się bardzo wiele.

– Początek roku przyniósł nam wspaniałe wieści. Dwa nasze projekty zgłoszone w konkurach ofert ogłoszonych przez gminę Kcynia, otrzymały akceptację komisji konkursowej i tym samym zakwalifikowały się do uzyskania dofinansowania – cieszy się przewodnicząca. – Dzięki pozyskanemu wsparciu uda się nam zorganizować po raz trzeci z rzędu Turniej 3 sołectw oraz III Nadnotecki Bieg i Marsz Nordic Walking w Nowej Wsi Noteckiej. Wydarzenie zaplanowane jest na lipiec. 

Impreza organizowana przez panie z KGW cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców sołectwa, całej gminy Kcynia i nie tylko.

– W ubiegłym roku, w  drugim Noteckim Biegu oraz Marszu NW udział wzięło ponad 60 osób, w tym m.in. goście z Szubina, Gołańczy, Nakła, Poznania i Szamocina. Na mecie zlokalizowanej w świetlicy, czekały okolicznościowe medale i poczęstunek, który wspólnie z dziewczynami przygotowałyśmy dla uczestników. Wydarzenie finansowane było z dotacji pozyskanej w konkursie ofert sport na 2023 rok – mówi pani Agnieszka. To nie jedyna atrakcja, którą udało się zrealizować z pozyskanej dotacji. – Tego dnia na dzieci czekały animacje, dmuchany zamek oraz zabawy w pianie. Rozegrany został również drugi „Turniej 3 wsi w piłce nożnej o Puchar Sołtys Nowej Wsi Noteckiej”, w którym rywalizowały drużyny z Laskownicy, Gromadna oraz gospodarze Nowa Wieś Not. Po emocjonujących spotkaniach pierwsze miejsce przypadło ekipie z Gromadna, miejsce drugie wywalczyła Nowa Wieś Not., a trzecie Laskownica. Wybrano także najlepszego bramkarza turnieju, strzelca, zawodnika fair play oraz MVP. Było mi niezmiernie miło wręczać nagrody, statuetki i puchary zawodnikom oraz drużynom. Emocje udzieliły się chyba każdemu – opowiada.

Drugi projekt jaki realizować będzie koło z tegorocznego budżetu gminy, związany jest z promocją zdrowia, a ściślej z arterapią, czyli terapią sztuką.

Arteterapia stosowana jest nie tylko jako terapia, której zadaniem jest terapia lecznicza, często jest wykorzystywana także jako metoda rozwoju osobistego. Używa się jej coraz częściej w pomocy dzieciom, osobom dorastającym, dorosłym i osobom w okresie późnej dorosłości, w leczeniu: lęków, depresji, nerwic, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, w trudnościach społecznych i emocjonalnych. Coraz częściej wykorzystywana jest także w profilaktyce społecznej, w tym w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

– W ramach naszego projektu chcemy skorzystać z nowatorskiej metody jaką jest terapia sztuką i zapewnić kobietom wiejskim oraz osobom wywodzącym się z tego środowiska, rozwój umiejętności manualnych, odpoczynek od codzienności, poznanie czegoś nowego, doświadczenie czegoś nieznanego – opowiada przewodnicząca. – Planujemy spotkania warsztatowe skierowane do 13 naszych członkiń. Będą to warsztaty twórcze w drewnie z przygotowania deseczek domowych, powitań domowych na drzwi oraz las w słoiku. Zadaniem uczestniczek warsztatów będzie wykonanie lasów w słoikach z naturalnych roślin, materiałów takich jak kora drzewna, ozdób, a wszystko pod czujnym okiem prowadzącej florystki. Każde spotkanie połączone będzie z poczęstunkiem, kawą i czymś słodkim. Efektem realizacji projektu będzie nie tylko zwiększenie poziomu wiedzy, ale aktywizacja naszych członkiń, pokazanie, że potrafimy działać, zrobić coś dla siebie. Odciągnięcie od pracy, codzienności, ukojenie nerwów, relaks, odpoczynek – dodaje.

Projekt w ramach konkursu zdrowie 2024 zrealizowany zostanie po wakacjach, jesienią tego roku. 

Same projekty to nie wszystko… KGW od momentu powstania, a więc blisko od 2,5 roku organizuje wydarzenia okolicznościowe, warsztaty i spotkania, bierze także aktywny udział w tych, na które jest zapraszane.

Wiosna i lato 2023 roku to m.in. organizacja dnia kobiet, dnia dziecka oraz dnia mamy. Wspomniane już turnieje w piłce nożnej oraz bieg i marsz NW.

– W maju zorganizowałyśmy spotkanie z żywieniowcem Magdaleną Walkowiak z Centrum Żywienia Człowieka Równowaga z Wągrowca. Tematem było zdrowie na talerzu, bilansowanie posiłków, jak również nauka cieszenia się jedzeniem – opowiada przewodnicząca.

 Jesień upłynęła członkiniom na wyjazdach.

– Wspólnie z KGW Babeczki Turzyn wybraliśmy się na warsztaty kulinarne do Ekogościniec Pachotówko do państwa Aliny i Jacka Krawisz z miejscowości Gzin. Dowiedzieliśmy się jak zrobić pyszny chlebek na zakwasie i ocet jabłkowy. Zgłębiłyśmy wiedzę na temat  wykorzystania ziół w kuchni oraz jak działają i do czego używać tzw. “chwasty” czyli rdest ptasi, nawłoć, piołun, kurdybanek, glistnik i żółtnica.

W październiku KGW było inicjatorem Dnia Pieczonego Ziemniaka. Panie przygotowały potrawy z ziemniakiem w roli głównej. Wspólną biesiadę umilił występ zespołu Pałuki, którego członkowie nie pierwszy raz przyjęli zaproszenie do Nowej Wsi Noteckiej.

W grudniu Noteckie Kobietki zorganizowały warsztaty pieczenia pierników, w których zainteresowanie przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Przybyły dzieci wraz z rodzicami, całe rodziny. Dekorowanie pierników, śpiewanie kolęd, wspólnie spędzony czas, to wszystko udało się osiągnąć i zbudować w trakcie spotkania. 

– Grudzień to także czas wyjazdów. Wraz z przyjaciółmi z KGW Młode Łanki gościliśmy na wspaniałej Biesiadzie Barbórkowej w Wiosce Górniczej – mówią członkinie KGW.

Bieżący rok zapowiada się równie intensywnie, pracowicie i ciekawie. Noteckie Kobietki na pewno nie będą się nudziły, a w swoje działania zaangażują mieszkańców sołectwa oraz całej gminy Kcynia.

Przypomnijmy, aktualnie w Polce mamy ponad 11 tysięcy KGW a ich liczba wciąż rośnie. Są swoistym fenomenem i nie ma w tym nic dziwnego. KGW mogą bowiem znakomicie poprawić jakość życia na wsi i co najważniejsze, mają szansę skutecznie pozyskiwać na to środki finansowe, czego KGW Noteckie Kobietki są znakomitym dowodem. W ARiMR zarejestrowanych jest 14 kół z obszaru gminy Kcynia. Każde inne, każde wyjątkowe, każde prężne i aktywne.

Ewa Hałas

Aktualizacja: 11/03/2024 10:57
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSawicki mocno o Żukowskiej: Powinna zrezygnować z funkcji
Następny artykułФранція не говорить від імені НАТО, – Міноборони Італії про ідею Макрона щодо військ в Україні