Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do spędzenia Dnia Kobiet na wystawie „Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś”. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń towarzyszących ekspozycji. Rozpoczęcie wydarzenia przewidziano na godzinę 17:00. Wstęp jest wolny.
– W związku z tym, że 8 marca poświęcony jest kobietom, spotkanie będzie poświęcone mieszkankom Zaborza Wsi. A sporo ich było o ciekawych życiorysach. Starsi mieszkańcy Zaborza, pamiętają jeszcze Franciszkę Kołoczkową, jedną z ostatnich mieszkanek Dorfu, noszących się „po chłopsku”, znaną jako „Babcia z Zaborza” – komentują organizatorzy.
Zaborze Wieś to teren obecnego miasta Zabrze. Rodowód tego miejsca sięga okresu średniowiecza, a pierwsza wzmianka o wsi pochodzi zapisu Rejestru Ujazdu. W dokumencie datowanym na okres pomiędzy 1295 a 1305 rokiem odnotowano, że wieś Zaborze liczy 50 większych łanów frankońskich.
Są na terenie Zabrza tereny, które w przeszłości tworzyły pewien zamknięty świat. Potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia wspólnoty lokalnej, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.
Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu miejsc. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta.
W roku 2021 Muzeum prezentowało wystawę poświęconą Zaborzu – Kolonii B, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która niemal w całości zniknęła z krajobrazu. Obecnie kontynuuje ten cykl proponując zanurzenie się w historii Zaborza Wsi.
Miejsca żyją głównie dzięki jego mieszkańcom. Nie inaczej było i jest w przypadku Zaborza Wsi. Tak więc oddajmy im głos. To między innymi rodziny Rollników, Cyganów, Widerów, Morciszków, Klaków, Woschów, Urbańczyków, Kołoczków, poprzez swoje narracje oraz przedmioty materialne, opowiadają historię Zaborza Wsi.
Imprezy towarzyszące wystawie:
- 8 marca – spotkanie na wystawie „Zaborskie kobiety”,
- 22 marca – spotkanie na wystawie „Niedopowiedziane (miejscowe) historie”,
- 20 kwietnia – spacer z Zaborze Wsi do kościoła św. Jana Chrzciciela w Biskupiach „Ach co to był za ślub”
- 3 maja – finisaż.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS