Pewne powiedzenie mówi, że „Każdy powinien stworzyć własną definicję sukcesu”, jednak aby ją stworzyć trzeba nabrać doświadczenia. Rozwojowi kompetencji wyboru przyszłej szkoły i zawodu służy corocznie organizowany przez brzeskie szkoły podstawowe Dzień Kariery. To dzień, w którym dzieci i młodzież ma możliwość uczestnictwa w różnorodnych działaniach, w ciekawych spotkaniach, pogadankach oraz wywiadach z ludźmi, którzy piastują różne stanowiska lub wykonują różne zawody.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu Dzień Kariery przebiegł wielotorowo i różnorodnie. Nasi uczniowie na pewno się nie nudzili. Organizatorzy – p. Katarzyna Wysocka i p. Szymon Gancarczyk wraz z wychowawcami poszczególnych klas zadbali o to, aby ten dzień na długo zapisał się w pamięci młodych ludzi.
W klasach 1-3 Dzień Kariery rozpoczął się od podziału na grupy. Każda z nich wylosowała inny zawód – np. grafik komputerowy, leśniczy, architekt krajobrazu, farmaceuta czy dietetyk. Pierwszym zadaniem dzieci było przeprowadzić wywiad wśród pracowników szkoły lub starszych uczniów na temat tego, co mogą powiedzieć o danym zawodzie. Następnie, pracując w grupach, zapoznawali się z podanymi w kartach pracy informacjami oraz obejrzeli proponowane filmiki, korzystając z tabletów i udostępnionych im kodów QR. Zebrawszy wystarczająco informacji, przystąpili do tworzenia plakatów (klasy pierwsze wykonywały rysunki). Każdy plakat zawierał określane informacje i odpowiedzi na postawione wspólnie pytania oraz był interesujący graficznie. Ostatnim etapem była indywidualna prezentacja plakatów na forum klasy.
Uczniowie klasy 4a i 4c odwiedzili Brzeskie Nadleśnictwo, gdzie spotkali się z leśniczym oraz podleśniczym. Panowie opowiedzieli uczniom na czym polega ich codzienna praca, czyli gospodarka zasobami leśnymi. Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację oraz filmy ukazujące codzienna pracę leśników. Gospodarze zaprezentowali także sprzęt, którego używają w codziennej pracy, a na koniec umożliwili czwartoklasistom jego wypróbowanie. Pomimo kapryśnej aury uczniowie wyszli w teren, by wykonać pomiar drzew.
Klasa 4b dla odmiany uczestniczyła w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w Restauracji Trzy Życzenia. Dzieci poprzez zabawę mogły zobaczyć jak wygląda praca w restauracji i jakie obowiązki maja pracownicy. Rozmawiali o ważnych tematach dotyczących swojej przyszłości i zawodach. Udział w warsztatach wyzwolił także tematy codziennego życia, np. o zasadzie Zero Waste w każdej kuchni, czyli niemarnowaniu jedzenia. W ramach warsztatów czwartoklasiści wykonali swoje autorskie zdrowe wielowarzywne pizzę. Było wesoło, głośno i pysznie!
Czym zajmowali się uczniowie klasy 5a? W Dzień Kariery odwiedzili Starostwo Powiatowe w Brzegu. Zostali przyjęci w miłej i wesołej atmosferze. Pan Maciej Stępień – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu – w przystępny i profesjonalny sposób oprowadził naszych uczniów po budynkach starostwa na ulicy Robotniczej i Wyszyńskiego. Mieli też przyjemność poznać Starostę – pana Jacka Monkiewicza, który w czasie naszej wizyty brał udział w posiedzeniu Rady Powiatu. Uczniowie otrzymali na koniec spotkania upominki.
Uczennice i uczniowie klasy 5c również zawitali na ul. Robotniczą, ale do Urzędu Miasta. Odwiedzili Burmistrza Brzegu – pana Jerzego Wrębiaka. Zadali mnóstwo pytań dotyczących pracy na stanowisku burmistrza, codziennych obowiązków i trudności na drodze do osiągnięcia zamierzonych celów. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na swoje zapytania o budowę basenu i skateparku. Dowiedzieli się także skąd miasto i burmistrz mają pieniądze na różnorodne inwestycje. Nie zabrakło także pytań osobistych, na które pan burmistrz także chętnie odpowiedział.
Klasa 5b w ramach Dnia Kariery odwiedziła Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu. Uczestnicy poznali zakres działania urzędu, specyfikę pracy oraz formy pomocy, jakich urząd pracy udziela osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Młodzież uczestniczyła w bardzo interesujących warsztatach, tworzyła własną wizytówkę opisującą ich umiejętności oraz zdolności. W formie zabawy uczyli się dobrej komunikacji z przyszłym pracodawcą.
Z kolei klasa 6a udała się do 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. T. Kościuszki. Dzieci zapoznały się z trudną i niebezpieczną pracą sapera. Mogły zobaczyć pełny strój i sprzęt nurka oraz karabin – poznać zasadę jego funkcjonowania. Atrakcją dla uczniów był robot do wykrywania min, którym sami mogli sterować.
Uczniowie klasy 6c wybrali się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Pani asp. Patrycja Kaszuba opowiedziała, na czym polega jej praca oraz przypomniała ważne zasady bezpieczeństwa. Ta grupa miała okazję zobaczyć, jak wygląda stanowisko dowodzenia i policyjna strzelnica. Szóstoklasiści dowiedzieli się w jakich pomieszczeniach spędzają czas osoby zatrzymane przez Policję. Mogli zobaczyć kamizelki kuloodporne, kajdanki, hełmy i inny policyjny sprzęt służący bezpieczeństwu policji i innych ludzi. Praca brzeskiej policji i poznanie jej tajników zrobiło na uczniach ogromne wrażenie.
Klasy 8 i klasa 7 miały możliwość spotkania z przedstawicielami wszystkich szkół średnich z Brzegu. W większości odwiedzili nas byli absolwenci Ósemki, którzy niebawem będą kończyć naukę w szkole średniej. Odpowiedzieli na wszystkie pytania i wątpliwości trapiące naszych ósmoklasistów, którzy wkrótce będą wybierać dalszy kierunek swego kształcenia. Z pewnością niektórzy upewnili się co do swoich wyborów, a inni być może zmienią swoje plany lub będą mieli ciężki orzech do zgryzienia.
Następnie klasy 8 odbyły także spotkanie z panią Renatą Straub-Pieczykolan – doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu. Doradczyni omówiła terminy rekrutacji do szkół średnich, zaprezentowała najciekawsze strony internetowe, które młodzi ludzie mogą wykorzystać na drodze wyboru szkoły. Przekonała, że wyniki uzyskane na świadectwie – zarówno oceny z przedmiotów jaki i zachowania – są bardzo ważne, aby uzyskać wstęp do wybranej szkoły. Pokazała uczestnikom różne sposoby analizowania swoich umiejętności i kompetencji, które powinny pomóc przy wyborze przyszłej szkoły.
Na koniec ważnych spotkań w tym dniu klasy ósme udały się do Brzeskiego Centrum Kultury na wyjątkowe widowisko Piaskowej Magii – mogliśmy obejrzeć „Małego Księcia” opowiedzianego w niezwykły sposób. Dwie artystki z Ukrainy – z wykształcenia choreografki – za pomocą ruchów rąk i drobnego piasku opowiedziały treść lektury obowiązkowej do egzaminu. Muzyka oraz narracja były bardzo wciągające. Uczniowie z wielką uwagą śledzili ruchy rąk i kolejne układy piaskowych obrazów. Po magicznym spektaklu młodzi ludzie mieli okazję spotkać się z artystkami. Interesowało ich, jak to się stało, że zajmują się czymś tak oryginalnym i wyjątkowym. Dowiedzieliśmy się o powstaniu takiej firmy jak Piaskowa Magia, pomysłu na siebie i swoją karierę oraz wielu ciekawych rzeczy o procesie tworzenia takiego teatru – budowa specjalnego stołu, pozyskiwanie piasku, aranżacja poszczególnych scen . Na koniec sami mogliśmy stworzyć piaskowy rysunek, co okazało się niełatwą sprawą.
Wszyscy uczestnicy – uczniowie Ósemki – mieli możliwość poszerzenia swoich kompetencji dotyczących wyboru przyszłej szkoły czy zawodu, nawet od najmłodszych klas. Doradztwo zawodowe w naszej szkole zostało wzbogacone o kolejny aktywny i pełen wrażeń dzień. Wszystkie wyjścia i spotkania zostały omówione i podsumowane na zajęciach z wychowawcą. Młodzi ludzie przekonali się, że „im bardziej chcę coś zrobić, tym mniej nazywam to pracą”.
Monika Słupska, Szymon Gancarczyk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS