A A+ A++
Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W gronie około tysiąca osób, które zebrały się na Placu Biegańskiego, mówiło się sporo o ochronie i prawach zwierząt:

Agnieszka Sosińska: Przygotowaliśmy stoisko pełne prac naszych wychowanków, przedstawiające różne zwierzęta. Mamy budę i naszego pięknego czworonoga na łańcuchu, aby pokazać, że tak nie należy postępować ze zwierzętami. Mamy również pieska szczęśliwego w posłanku pełnym zabawek, także staramy się pokazywać zwierzęta od różnej strony, uwrażliwiać. Zwierzęta są obecne w naszym życiu na każdym etapie, małe dzieci podchodzą do tego inaczej, dorośli inaczej, zależy nam na tym, żeby tę obecność zwierząt zaakcentować.


Hasło tegorocznej edycji brzmiało „PSONI na straży praw zwierząt”, mówiła nam Agnieszka Sosińska – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 23.

Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Zaangażowały się organizacje pozarządowe, które na co dzień działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Uczniowie z 23 placówek startowali w konkursach, było też rozdanie nagród i nie zabrakło animacji. Odbył się nawet pokaz psów rasowych:

Katarzyna Sidyk: Chcemy pokazać wszystkim, że dbanie i stanie na straży zwierzątek, to nie tylko zwierzątka, które mają cztery nóżki i sierść, ale to także są zwierzątka, które żyją w naszym Bałtyku, to także są rybki, to są foczki, morświny, które są pod ochroną. Staramy się pokazać, że nie wyrzucamy śmieci do morza, śmieci wyrzucamy do kosza. Mamy tutaj taką ładną foczkę, która leży na papierach, chcemy pokazać, że ona nie powinna leżeć na papierze, jej naturalne środowisko to woda i plaża, a nie śmieci.

Dodaje Katarzyna Sidyk nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 28.

Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Podczas spotkania plenerowego w centrum miasta, 17 placówek pokazywało na swoich stoiskach działania, jakie powinny być prowadzone na rzecz zwierząt w naszym codziennym życiu:

Magdalena Błaszczyk: Chcieliśmy przedstawić wolne kury, szczęśliwe kury żyjące gdzieś na polanie, skupiające zieloną trawkę, niczym nie ograniczone, na pewno nie dostają żadnych leków, czyli mamy wieś, mamy kurnik, mamy bardzo szczęśliwe kury i jaja i oczywiście ich prawa, że trzeba o nie walczyć, bo codziennie tak naprawdę ich prawa są łamane, więc trzeba pokazać, że im też to prawo do wolności i do bezpieczeństwa się należy.

Temat przybliża Magdalena Błaszczyk, pedagog w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie w Częstochowie. „Nie tylko my pomagamy naszym podopiecznym, ale też oni pomagają innym” — podsumowywał częstochowski oddział Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Galeria zdjęć

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkspres JURA E8 – czy warto?
Następny artykułАргументи на користь неминучого покращення