W tym roku Dzień Dziecka wypada w środę. Warto zatem zastanowić się, czy nie świętować go w weekend poprzedzający, czyli 28 lub 29 maja lub w weekend po – 4 lub 5 czerwca. Sam prezent można natomiast wręczyć 1 czerwca, w Dniu Dziecka.
W wielu miastach właśnie w weekend poprzedzający środę 1 czerwca organizowane są festyny dla dzieci. Dzień Dziecka to wspaniała okazja, by wybrać się z naszym maluchem do teatru lub kina. Jeżeli nie mamy możliwości wyjścia do kina, możemy zorganizować specjalny seans filmowy w domu. Warto wtedy przygotować ulubione przekąski dziecka. Także teatrzyk można zorganizować samemu – w rolę “aktorów” mogą wcielić się zabawki naszego dziecka.
W ramach wspólnego spędzania czasu można też zabrać nasze dziecko do parku, w którym jeszcze wcześniej nie byliśmy. Warto też odkryć nowy plac zabaw.
Świętowanie nie musi oznaczać, że wydamy mnóstwo pieniędzy. Jeżeli dopisze pogoda, koniecznie zabierzmy ze sobą koc, suchy prowiant i picie – piknik w parku, połączony z puszczaniem baniek mydlanych, grą w piłkę lub w badmintona z pewnością sprawi naszemu dziecku mnóstwo frajdy. Park możemy zastąpić też wycieczką do lasu.
Nasze dziecko z pewnością ucieszy się też, jeśli zabierzemy je do kawiarni lub restauracji, by świętować Dzień Dziecka. Pozwólmy dziecku zdecydować, co ma ochotę zjeść tego dnia – nawet jeżeli nie będzie to najzdrowsza przekąska.
Doskonałym pomysłem jest też wyjście do muzeum lub do ogrodu zoologicznego.
Jeśli mamy w domu miłośnika zabaw w wodzie, warto ten dzień spędzić na basenie lub w parku wodnym.
Jeżeli zdecydujemy się świętować Dzień Dziecka w domu, możemy ten czas poświęcić na przygotowanie potraw wybranych przez nasze dziecko. Nie przejmujmy się, że kuchnia będzie wyglądała jak po przejściu tornada – wspólne sprzątanie też może być doskonałą zabawą.
Doskonałym sposobem na spędzenie czasu są gry planszowe lub karciane. Możemy podarować naszemu dziecku nową grę i razem w Dniu Dziecka odkrywać jej zasady.
Obojętnie jaką formę aktywności wybierzemy w Dniu Dziecka, pamiętajmy – najważniejsze, by czuło, że ten dzień jest jego świętem.
Dzień Dziecka został wprowadzony w 1954 roku z inicjatywy ONZ. W Polsce obchodzono go jednak jeszcze przed wojną, choć nie w czerwcu, a 22 września. Początkowo nosił nazwę “Dzień Róży”, którą później zmieniono na “Kwiatową Niedzielę”. Dzień Dziecka w różnych krajach obchodzony jest inaczej.
We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Dzieci przez cały dzień noszą także papierowe korony.
W Szwecji jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
W Japonii w Dzień Dziecka chłopcy wykonują z ojcami papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Dziewczynki robią z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierają się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
W Turcji dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS