A A+ A++

Obchodzimy dziś Dzień bez Torby Foliowej, który ma nam przypomnieć, jak zgubne dla środowiska, a tym samym dla nas, jest korzystanie z jednorazowych torebek, tzw. zrywek.

Ich produkcja trwa niecałą sekundę, a rozkład ciągnie się prawie 400 lat. Użycie jest najczęściej jednorazowe, po czym torebki trafiają na wysypiska, do oceanów. Stanowią śmiertelne zagrożenie dla morskich ptaków i ssaków, które niestety mylą je z właściwym dla siebie pożywieniem.

Jak przerwać ten szkodliwy cykl?

Korzystać z toreb, worków i opakowań wielorazowych. Jeśli wykluczenie plastiku jest niemożliwe, zadbajmy o odpowiednią segregację i stosujmy recykling. Najprostszy sposób to zbieranie nakrętek: z butelek po napojach, opakowań kosmetyków i chemii gospodarczej, pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, możemy gromadzić też zatrzaski i obręcze z soków czy mleka. Plastik wykorzystywany w tego typu produktach charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia, a dzięki temu łatwo go przetwarzać i wykorzystać ponownie, np. na wiaderka, doniczki, pudełka, kolejne nakrętki, plastikowe opakowania, obudowy sprzętów AGD i RTV.

Przed Urzędem Miasta w Pruszkowie pojawił się pojemnik przeznaczony do gromadzenia plastikowych nakrętek. Akcję ekologiczną postanowiliśmy połączyć z akcją charytatywną. W każdy poniedziałek w godzinach (8:00 – 18:00) rozpoczynając od dziś, zapraszamy do przynoszenia zebranych nakrętek. Za każde 300 gram, około 120 nakrętek od napojów i wody mineralnej, pojemność przeciętnej torebki foliowej, pozostawione w pokoju nr 101 (Biuro Promocji i Marketingu) w Urzędzie Miasta, otrzymacie ekologiczny upominek, a nakrętki trafią do pojemnika przed Urzędem. Po zapełnieniu całego zielonego liścia nakrętki zostaną przekazane pierwszemu partnerowi zielonej akcji, Fundacji TOTO ANIMO.

Zachęcam do tej akcji. Świadomość ekologiczna oraz działanie charytatywne doskonale łączą się w prostej czynności – przekonuje Prezydent Miasta Pruszkowa, Paweł Makuch. – Codzienna segregacja nakrętek to dobry nawyk, który może wspomóc potrzebujących.

Pamiętajcie, aby zbierane nakrętki oczyścić z naklejek, etykiet, cen. Dzięki temu ułatwimy i skrócimy proces recyklingu. Dajmy się nakręcić na ekologię i pomoc innym.

Beneficjentem pierwszej zbiórki przed UM jest Fundacja TOTO ANIMO. Zainteresowanych udziałem w akcji prosimy o kontakt mailowy pod adresem [email protected]

Fundacja TOTO ANIMO od kilkunastu lat wspiera niesamodzielne osoby z autyzmem na terenie powiatu pruszkowskiego i w jego okolicach. Fundacja świadczy pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym z autyzmem. Prowadzi małą placówkę wsparcia dziennego pod nazwą Błękitny Domek w Pruszkowie przy ul. Zecerskiej 10. Zapewniamy godziny asystenckie, organizujemy pobyty weekendowe wytchnieniowo-terapeutyczne. Ponadto organizujemy dwa razy do roku wyjazdy terapeutyczne letnie i zimowe dla dorosłych i młodzieży z autyzmem – opowiada Beata Okuń, Wiceprezes Fundacji. – Wyjazdy te są szczególnie ważne w procesie usamodzielniania osób z autyzmem i jednocześnie bardzo wyczekiwane przez rodziców wyczerpanych opieką nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Łącznie mamy pod opieką ponad 30 osób, większość ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe. Na Kasprowym Wierchu 138 cm śniegu
Następny artykułTransport przyjazny mieszkańcom PREMIUM