Dzisiaj, 12 stycznia (05:54)
Dzień Babci oraz Dzień Dziadka to święta rodzinne, które na stałe zadomowiły się w naszym kraju. Poświęcamy im dwa osobne dni, ale tradycje i zwyczaje z nimi związane są bardzo podobne. Jak powinno wyglądać celebrowanie Dnia Babci i Dziadka 21 oraz 22 stycznia?
Skąd się wziął Dzień Babci oraz Dzień Dziadka w Polsce? Może nam się wydawać, że oba te święta są wpisane w nasz kalendarz od dawna, jednak nie jest to prawda.
W Polsce pierwszy raz o Dniu Babci usłyszano dopiero w 1964 roku, dzięki pomysłowi przedstawionemu w czasopiśmie “Kobieta i Życie”. To tam ustalono, że Dzień Babci będzie obchodzony 21 stycznia.
Pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem przez odbiorców gazety, dlatego bardzo szybko otrzymał rozgłos. Już w rok po przedstawieniu idei Dnia Babci “Kurier Poznański” wprowadził to święto w życie, popularyzując je na większą skalę.
Sytuacja z Dniem Dziadka była nieco inna. Samo święto najprawdopodobniej dotarło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Już w latach siedemdziesiątych w Telewizji Polskiej pojawił się konkurs, który miał na celu wybranie najodpowiedniejszego dnia na poświęcenie uwagi dziadkom. Pierwsza propozycja sugerowała obchodzenie Dnia Dziadka w maju, aczkolwiek szybko postanowiono, że 22 stycznia, zaraz po Dniu Babci, będzie najlepszym rozwiązaniem. Celebrowanie Dnia Dziadka rozpoczęło się w kolejnej dekadzie. Święto oficjalnie funkcjonuje w naszym kraju od 1981 roku.
Nie w każdym kraju istnieją takie same święta i obchodzi się je w ten sam sposób — dotyczy to też m. in. Dnia Babci oraz Dnia Dziadka. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Hiszpanii i Brazylii święta te są połączone w jedno, Święto Dziadków. Francja i Wielka Brytania natomiast, tak samo jak Polska, posiadają dwa odrębne święta. W obu tych krajach świętowanie Dnia Dziadka nie ma konkretnej daty w kalendarzu. Francuzi obchodzą je w pierwszą niedzielę marca, natomiast Brytyjczycy w pierwszą niedzielę października.
Inaczej sprawa się ma w przypadku Japończyków. U nich nie ma Dnia Dziadków, a istnieje święto zwane Dniem Szacunku dla Starszych. Na początku (od 1966 roku) święto to celebrowane było 15 września. Zmiana nastąpiła w roku 2003, kiedy to ustalono nowy termin dziękowania starszym za ich opiekę. Od tego czasu Dzień Szacunku dla Starszych obchodzony jest w trzeci poniedziałek września.
Najważniejszym aspektem w tych dwóch dniach jest poświęcenie jak największej uwagi dziadkom. Najmłodsi przygotowują występy w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Są również apele i przedstawienia, na które zaprasza się swoich dziadków tak, by mogli docenić starania swoich wnucząt. Jest to również dobra okazja na obdarowanie swoich dziadków prezentami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS