A A+ A++

Po raz drugi w Zakopanem organizowane są wydarzenia w ramach Dnia Architektury Drewnianej. Przez cały weekend można było wziąć udział w spotkaniach poświęconych opiece i utrzymaniu architektury drewnianej. Prelekcjom towarzyszą otwarte szkolenia, spotkania z właścicielami zabytkowych domów. Tematem przewodnim jest ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy.

Temat zasad bezpiecznego użytkowania domu drewnianego, prewencji przeciwpożarowej domów drewnianych omawiał mł. bryg. Jarosław Kośmiński z KP PSP w Zakopanem. Ekspertyzy domów drewnianych po pożarach na przykładzie opracowania Domu Doktora w Zakopanem przedstawił Piotr Horodyski, ekspert ds. budownictwa, a “najkrótszą instrukcję obsługi: ochrona przeciwpożarowa domu drewnianego” zaprezentowali Elżbieta Graboś i st. bryg. mgr inż. poż. Krzysztof Kociołek.

Wczoraj na Placu Niepodległości zorganizowane zostało szkolenie praktyczne z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynków drewnianych i zasad postępowania na wypadek ewakuacji. W programie szkolenia związane z takimi zagadnieniami jak gaszenie pożaru w fazie zarodku gaśnicami wodno-mgłowymi, odnajdowanie wyjścia z zadymionego korytarza komory dymnej, specyfika pożaru z zaprezentowanym wybuchem gazu, czy specyfika zapalenia tłuszczy wraz z omówieniem niebezpieczeństwa podczas gaszenie wodą pożaru oleju kuchennego. Zaprezentowana została też palność drewna surowego oraz zaimpregnowanego dostępnymi na rynku preparatami ogniochronnymi. Uczestnicy mogli sprawdzić zasadność stosowania i wpływu środków ogniochronnych na drewno podczas kontaktu z ogniem.

Dziś do godziny 15.00 można będzie zwiedzać zabytkowe domy drewniane w Kościelisku:

– Zagroda Frączystych-Karbowiec, ul. Kierpcówka 65

– Zagroda Marusarzy, ul. Królewska 57

– Zagroda Rysulów, ul. Rysulówka 51

– Zagroda Stryczulów, ul. Rysulówka 94

– Kościół pw. Św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, ul. Nędzy-Kubińca 150

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Pracownię Terenową Centrum Architektury Drewnianej NID w Zakopanem we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Burmistrzem Miasta Zakopane, Zakopiańskim Centrum Kultury oraz indywidualnymi właścicielami i opiekunami udostępnionych obiektów architektury drewnianej. Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UM Zakopane, opr. s/ zdj. OSP Olcza-Zakopane

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogórze Przemyskie to magiczne miejsce!
Następny artykuł10-minutowy materiał z Dragon Age: The Veilguard rzuca więcej światła na system walki. Inkwizycja wygląda przy tym ociężale i topornie