We wrześniu Gazeta Polkowicka rozpoczęła nowy cykl „Gazetka Przed & Szkolna”. Odzew polkowickich placówek oświatowych jest niezwykły. Nie wszystko udaje się zmieścić w gazecie, dlatego częścią informacji dzielimy się również za pośrednictwem gminnej strony internetowej.
Bezpieczne Domy-Przyjazne Miasta
Projekt edukacyjny pod patronatem Fundacji CultureLab realizuje biblioteka w Jędrzychowie. Jest on skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Celem projektu jest zwiększanie wiedzy dzieci na temat mieszkalnictwa i kultury w różnych częściach świata. Maluchy dowiadują się, jakie wyzwania stoją przed miastami na różnych kontynentach, jak wyglądają i z czego są budowane domy w różnych częściach świata, w jaki sposób można stracić dom na skutek kataklizmu, na czym polega wolontariat.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych zapoznały się z afrykańskim wzornictwem tradycyjnym na przykładzie wzorów z wykorzystaniem figur geometrycznych, którymi ozdabiano domy plemienia Ndebele w Afryce.
Kolejnym omawianym zagadnieniem jest „zrównoważone miasto”, czyli miasto przyjazne środowisku i człowiekowi. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się, o jakie elementy społeczne i środowiskowe należy dbać, by miasto było zrównoważone, co sprawia, że staje się ono przyjazne. Wspólnie z uczniami klas II-III będziemy analizować, w jaki sposób Polkowice są przyjazne dla mieszkańców.
Na zakończenie działań uczniowie zaprojektują wymarzony dom.
Europejski Tydzień Kodowania
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi wzięły udział w ostatniej edycji CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania.
Celem działań było zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć z nauki programowania poprzez doświadczenia i zabawę. Słowo „programowanie” wciąż dla wielu kojarzy się z komputerem, tabletem, a wcale nie musi tak być. Zajęcia z nauki programowania były realizowane z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych i różnego rodzaju mat.
Podczas zajęć dzieci kształtowały kompetencje przyszłości, rozwijały logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtowały umiejętności pracy zespołowej i w parach, rozwijały kreatywność. Kodowanie i programowanie dało wiele radości i satysfakcji przedszkolakom, łączyło się z aktualnie realizowanymi zagadnieniami i różnymi aktywnościami. Zamierzamy kontynuować zabawy wykorzystując w dalszym etapie tablicę multimedialną, roboty oraz karty pracy.
Kolorowe eksperymenty „Zajączków”
Przedszkolaki z grupy „Zajączki” z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Misia Uszatka zamieniły się w odkrywców i cały tydzień eksperymentowały.
Wykonały jadalne farby z jogurtu naturalnego, a następnie zabarwiły go za pomocą różnorodnych przypraw kuchennych. Następnego dnia zabarwiły wodę bibułą, dodały płynu do naczyń i za pomocą rurki oraz piany wykonały „bąbelkowe” prace plastyczne. Nazajutrz natomiast barwili sól kuchenną, po czym wykonali kolorowego motyla. Potem poznali właściwości wody, a na koniec były zabawy sensoryczne z kolorowym makaronem i przepiękne bransoletki.
Dzięki eksperymentom wzbogacamy dziecięce umiejętności, rozwijamy inteligencję, ale również dzieci stają się bardziej samodzielne i niezależne.
Gazetka Przed & Szkolna ukazuje się w co drugim wydaniu Gazety Polkowickiej. Następna odsłona pojawi się w numerze 24 gminnego periodyku, który zgodnie z planem ukaże się 26 listopada.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS