A A+ A++

W pięknie odnowionych wnętrzach kcyńskiego Centrum Kultury odbyły się dziś pierwsze zajęcia Zespołu Dziecięcego Pałuki. Reaktywowany po latach Zespół, będzie miał za zadanie kultywować tradycje pieśni i tańca pałuckiego. Wszystko po to, aby nie poszła ona w zapomnienie wraz z odejściem starszych pokoleń, w których jest ona głęboko zakorzeniona. Jednak to nie jedyne cele jakie zakładają sobie pomysłodawcy. Chcą oni również stworzyć dzieciom warunki do wszechstronnego rozwoju osobowości, zaspokoić naturalną potrzebę ruchu, rozwijać i kształtować poczucie rytmu i słuchu, wyzwalać radość z obcowania z muzyką, a także rozwijać umiejętności prezentowania swoich osiągnięć przed szerszą publicznością.

Kcyńskie przedszkolaki odbywają lekcje tańca i śpiewu pałuckiego dwa razy w tygodniu. Zajęcia skierowane do najmłodszych odbywają się w budynku przedszkola. Miały one okazję zaprezentować się w pięknych strojach pałuckich wielokrotnie. Gościły już podczas uroczystego śniadania wielkanocnego na spotkaniu z seniorami i osobami samotnymi z terenu gminy. Brały udział w Dniach Kcyni w 2019 roku, kiedy to Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni „Marzenie” zorganizowało I Przegląd Dziecięcych Zespołów Pałuckich „Bo tutaj są Pałuki”. Do udziału w przeglądzie zgłosiły się: Przedszkole Samorządowe w Janowcu Wielkopolskim, Samorządowe Przedszkole w Szubinie, Oddział przedszkolny przy SP Nr 2 w Żninie, Przedszkole Miejskie im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni i Zespół Folklorystyczny „Pałuckie Smyki” z Łekna.

Teraz, w odnowionych wnętrzach Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, ma szansę powstać zespół dziecięcy z prawdziwego zdarzenia, skupiający zarówno przedszkolaki, jak i dzieci w wieku szkolnym, spotykający się na regularnych próbach wzorem starszego wiekiem Zespołu Regionalnego Pałuki.

Dziecięcy Zespół będzie spotykać się na próbach w każdy poniedziałek w godzinach popołudniowych o 15.30. Członkowie poznają pałucki taniec i śpiew. Występować będą w oryginalnych strojach pałuckich, szytych na zamówienie, które są znakiem charakterystycznym i rozpoznawalnym dla regionu Pałuk.

– Witam Was drogie dzieci i Waszych rodziców na warsztatach, które są spuścizną po naszej wspaniałej klarze Prillowej – witała dzieci instruktorka p. Renata Gaj – Kowalska – Przyprowadźcie na kolejne zajęcia swoich kolegów i koleżanki. Gorąco do tego zachęcamy.

W pierwszych organizacyjnych zajęciach udział wzięły dzieci w wieku od 3 do 11 lat. Po próbie Zespołu Dziecięcego, warsztaty odbywają starsi członkowie Zespołu Pałuki. Nabór do zespołu jest otwarty. Każdy, w kim drzemie muzyczny talent, pasja, kto lubi aktywnie spędzać wolny czas, jest otwarty na nowe znajomości, doświadczenia, z pewnością powinien przyjść i spróbować swoich sił. Zespół Pałuki działa nieprzerwanie od 1956 r. i przez wszystkie te lata kultywuje kulturę regionu, którego nazwę nosi.

– U podstawy tego sukcesu leży przede wszystkim niezwykły charakter zespołu – grupy autentycznej, w prostej linii wywodzącej się z dawnego, tradycyjnego folkloru Pałuk. W skład zespołu pierwotnie wchodzili starzy muzycy, a potem grupa osób śpiewających i tancerzy. Obecnie nasz zespół reprezentowany jest przez trzy pokolenia. Skupia całe rodziny, a także indywidualne osoby w różnym wieku – od juniora do seniora – akcentują członkowie.

Osiem lat temu członkowie zespołu powołali do życia Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni, zarejestrowane formalnie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystko po to, aby mieć możliwość pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na bieżącą działalność, zakup elementów stroju pałuckiego czy sfinansowanie wyjazdów na przeglądy i festiwale. Od innych regionów i zespołów regionalnych różni Pałuki na pewno charakterystyczny haft, strój z pięknymi czepcami z bandami, gwara i nieco odrębne tradycje kulinarne.Pod względem kultury tradycyjnej członkowie czują się bardziej zintegrowani z Wielkopolską niż z Kujawami.

– Administracyjnie należymy do powiatu nakielskiego, czyli do Krajny, z którą jednak etnograficznie mamy niewiele wspólnego. Naszą tradycję pielęgnujemy od pokoleń. Dzięki niej się spotykamy, śpiewamy, tańczymy, bawimy, organizujemy ludowe występy, na których razem bawi się kilka pokoleń. Wyjeżdżamy na festiwale, przeglądy. To jest nasza siła, to nas łączy i integruje – mówią członkowie – W Kcyni, dzięki Klarze Prillowej, mamy najbogatszy zbiór czepców pałuckich z bandami, czyli z szerokimi, haftowanymi szarfami, nie wiązanymi, a spływającymi swobodnie wzdłuż ciała. Nie możemy tej tradycji i spuścizny zaprzepaścić. W dzisiejszym, pędzącym wciąż ku nowoczesności świecie, pielęgnowanie tradycji i kultury od najmłodszych lat, nabiera szczególnego znaczenia.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraina wpisała na listę sponsorów wojny firmę z Danii – wyposażyła rosyjskie okręty wojenne
Następny artykułCzym zajmuje się architekt Kraków i dlaczego warto z nim pracować?