A A+ A++

Dziecięca Ferajna to projekt, który powstał dwa lata temu, a w środę zawitał do Świdnika. W Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie pomysłodawcy przedsięwzięcia Norberta Smolińskiego z dziećmi, które miało na celu zainteresowanie ich inicjatywą oraz wybór kandydatów do grupy wokalnej.

– Kilka lat temu pojawił się pomysł, który przed dwoma laty się zmaterializował i powstał zespół Dziecięca Ferajna, który aktualnie prowadzę – wyjaśnia Norbert „Smoła” Smoliński, muzyk, kompozytor i wokalista. – Jest to ogólnopolski zespół dzieci i młodzieży. Jeżdżę po wielu miastach i regionach naszego kraju, szukając młodych, zdolnych ludzi, we współpracy z lokalnymi instruktorami i nauczycielami. W Lublinie Dziecięca Ferajna  nosi nazwę „Lubelaki” i jest nas trzydzieścioro, w Małopolsce jest ponad 60 dzieci, na Mazowszu ponad 30. Aktualnie powstaje oddział na Warmii, a konkretnie w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie jest ponad 20 dzieciaków. W projekcie bardzo ważna jest rola lokalnych koordynatorów i instruktorów, którzy mają zaufanie swojego środowiska i oczywiście rodziców, z którymi współpraca przy próbach, nagraniach czy wyjazdach na koncerty jest bardzo istotna. Dla nas ważny jest duch integracji. W ramach zespołu staramy się tworzyć drużynę, unikamy rywalizacji, ponieważ chcemy, aby jeden dla drugiego był wsparciem i pomocą. Nasz repertuar to głównie pieśni patriotyczne, sięgamy do słów wybitnych polskich poetów, śpiewamy o naszych narodowych bohaterach. Myślę, że pieśni te pokazują pewne wzory dla nas wszystkich, które są ostoją wartości w naszym rozchwianym moralnie i ideowo świecie. W tym roku zagraliśmy około 20 koncertów, w składach od 20 do 100 osób. Byliśmy zaproszeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, graliśmy dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia np. na odsłonięciu Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu. Na zaproszenie Ministerstwa Obrony Narodowej graliśmy na przysięgach żołnierskich, a także w Sejmie dla parlamentarzystów. W sierpniu z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, wystąpiła na scenie ponad setka młodych wokalistów, którzy przyjechali z różnych miejsc Polski.

O tym jak zrodził się pomysł utworzenia grupy wokalnej w Świdniku, działającej w ramach Dziecięcej Ferajny, zapytaliśmy Beatę Mojsym, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 3.

– Poznałam pana Norberta na koncercie „Ślepcy”, inspirowanym twórczością Herberta i Gintrowskiego.  Dowiedziałam się wówczas, że prowadzi grupy wokalne dzieci, dotarłam do nagrań dostępnych na YouTube, później spotkaliśmy się przy okazji koncertu w Radiu Lublin, porozmawialiśmy i zaproponowałam współpracę. Pan Norbert powiedział „Przyjeżdżam i działamy”. Ja pracuję jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, prowadząc różnego rodzaju zajęcia, m.in. grupy taneczne i grupy teatralno-wokalne. Uważam, że mamy dużo uzdolnionych dzieci i warto byłoby wykorzystać ten potencjał. Po tym spotkaniu zorganizujemy grupę, a po Nowym Roku zaczynamy przygotowania z nowym materiałem, na wspólny koncert w marcu przyszłego roku – mówi Beata Mojsym.

Marcowy koncert Dziecięcej Ferajny, w którym wystąpią wspólnie grupy wokalne z różnych regionów Polski, odbędzie się prawdopodobnie w Warszawie.

mk

Głos Świdnika Norbert Smoła Smoliński SP nr 3 Świdnik Świdnik

Last modified: 21 grudnia, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia bożonarodzeniowe od Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Sędora
Następny artykułHołownia zaprosił do Sejmu nielegalnych imigrantów