A A+ A++

W starachowickich przedszkolach i szkołach uczą się dzieciaki z różnych stron świata. Ukraina, Białoruś, Gruzja, Kolumbia, Argentyna, Egipt. Najwięcej zagranicznych uczniów jest w Szkole Podstawowej nr 9 oraz w Przedszkolu Miejskim nr 15.

Od 1 września 2024 roku w szkole może zostać zatrudniony asystent międzykulturowy. Jak to wygląda w Starachowicach?

Poniżej odpowiedź rzecznika Urzędu Miejskiego Leszka Kowalskiego.

W chwili obecnej asystenci międzykulturowi w starachowickich szkołach nie zostali jeszcze zatrudnieni. Jesteśmy jednak przygotowani na taki ruch, ale jest on uzależniony od liczby dzieci z zagranicy, które będą uczyć się w naszych szkołach w tym roku szkolnym. Monitorujemy tę sytuację i dopiero na podstawie listy dzieci w poszczególnych szkołach podejmiemy stosowną decyzję. Powinna ona zapaść pod koniec września, gdy będziemy już posiadali wiedze na temat liczby uczniów z zagranicy w szkołach. 

Asystent międzykulturowy to osoba, której zadaniem jest wspieranie dzieci cudzoziemskich uczęszczających do szkół w Polsce oraz społeczności szkolnych. Osoba pełniąca taką funkcję może być zatrudniona jako pomoc nauczyciela ze środków przekazanych przez organ prowadzący szkołę lub przez organizację pozarządową. Dotychczasowe doświadczenia szkół i organizacji pozarządowych pokazują, że zatrudnienie asystentów międzykulturowych w szkołach, do których uczęszczają dzieci cudzoziemskie to rozwiązanie w szczególnie korzystny sposób wpływające na sytuację uczniów i uczennic cudzoziemskich, komfort pracy nauczycielek i nauczycieli, zaangażowanie rodziców oraz całą społeczność szkolną.

Zakres zadań osoby pracującej jako asystent międzykulturowy może obejmować m.in.: wsparcie dzieci cudzoziemskich w nauce oraz w procesie integracji ze społecznością szkolną, pomoc w tłumaczeniu z języka polskiego na język ojczysty dziecka i jego rodziny (oraz odwrotnie), zarówno podczas zajęć szkolnych jak i podczas zebrań rodziców oraz spotkań indywidualnych z psychologiem/pedagogiem szkolnym, dyrekcją lub kadrą pedagogiczną szkoły. Asystent może ponadto pośredniczyć w kontaktach pomiędzy szkołą a rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci, a także brać udział w mediacjach w przypadku konfliktów na tle kulturowym, narodowym, rasowym, etnicznym lub religijnym.

Fot. Obraz svklimkin z Pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbiórka dla powodzian
Następny artykułRdzenne perspektywy na sytuację w Strefie Gazy