A A+ A++

Opakowania typu butelka PET są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. Rocznie na polski rynek trafia ich ponad 200 tysięcy ton. Poddawanych recyklingowi jest ok. 50 % z nich, pozostałe trafiają na składowiska lub do spalenia. Tymczasem, PET to doskonałe tworzywo do przetworzenia. Odpowiednio zagospodarowane może otrzymać drugie życie w postaci kolejnego opakowania (tzw. rPET) lub znaleźć zastosowanie w przemyśle odzieżowym, czy meblarskim. Już z 5 butelek PET można zrobić torbę na zakupy, a 35 wystarczy, aby wyprodukować bluzę polar.

Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt, którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. Kampania „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę mieszkańców na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.

W projekt „Działaj z imPETem!” włączyły się miedzy innymi dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Programie „Działaj z imPETem ”. Uczniowie zrealizowali zadanie wrześniowe, które polegało na przypomnieniu i utrwaleniu podstawowych zasad postępowania z butelkami PET. Poznali również śmieciarkę Miecię i dowiedzieli się, czym jest recykling. Po pierwszym zadaniu przyszła pora na wyzwanie październikowe. Uczniowie są właśnie w trakcie jego realizacji. Po zajęciach wprowadzających jest to pierwsze zadanie praktyczne dla dzieci. Uczymy się najważniejszego, podstawowego nawyku: „Odkręć, Opróżnij, Zgnieć, Segreguj!” Opiekunem projektu jest pani M. Piątkowska-Łakomy– czytamy w mediach społecznościowych Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku.

W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg działań edukacyjnych we współpracy z podmiotami gospodarującymi odpadami, kominiarzami, szkołami, gminami. Przez 2 lata trwania projektu zwiększyliśmy ilości zbieranych i poddawanych recylingowi butelek PET w systemie Rekopolu o ok. 32%. Między innymi ten projekt przyczynił się także do wzrostu zbiórki tego surowca w Polsce, który wniósł ok. 10% w roku 2019 w stosunku do roku 2018– informują przedstawiciele Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań S.A.


FOTO: ZPO Rudnik

INF. https://dzialajzimpetem.pl/idea/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesień z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wieluniu
Następny artykułPrenumerata czasopism w szkole – paragraf 421 czy 424?