A A+ A++

W związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 i ogłoszonym w kraju stanem epidemii przypominamy o możliwościach korzystania z dostępnych instrumentów wsparcia dla podmiotów ubiegających się o przyznanie lub wypłatę środków, którym realizację nałożonych na nich zobowiązań uniemożliwi wystąpienie niezależnych od nich okoliczności, do jakich zaliczyć można wspomnianą epidemię.

Wśród dostępnych instrumentów wsparcia wymienić można m.in. możliwość:

wystąpienia przez podmioty ubiegające się o przyznanie pomocy oraz beneficjentów do podmiotu wdrażającego dany instrument wsparcia z prośbą odpowiednio o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy w razie uchybienia terminu wykonania określonych czynności w toku tych postępowań;
całkowitego lub częściowego zwolnienia beneficjentów przez podmiot wdrażający dany instrument wsparcia z wykonania zobowiązania lub zmiana terminu jego wykonania w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań z powodu okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności; przypadki siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności zgłasza się na piśmie właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami wymaganymi przez właściwy organ, w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.
Informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace zmierzające do przyjęcia kolejnych rozwiązań legislacyjnych ułatwiających sytuację Wnioskodawców aplikujących o środki w ramach działań PROW 2014-2020. O rezultatach tych działań poinformujemy w momencie przyjęcia stosownych regulacji.

Więcej informacji ze strony Instytucji Zarządzającej PROW w tym zakres znajdą Państwo na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nabory-prow-a-koronawirus

Pragniemy dodać, że Wnioskodawcom, którzy zostali wezwani do złożenia uzupełnień wniosków o przyznanie pomocy oraz wniosków o płatność przysługuje możliwość skorzystania z przepisu § 25 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 664 oraz 2023) mówiącego o przywróceniu terminu na wykonanie danej czynności, w przypadku wniesienia prośby w terminie 14 dni od dnia ustąpienia przyczyny uchybienia. Zgodnie z § 32 ust. 2 ww. rozporządzenia do trybu rozpatrywania wniosków o płatność przepisy § 25 stosuje się odpowiednio. Wnioskodawcy proszeni są o zgłaszanie i opis zaistniałych sytuacji, a każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie.

Beneficjentom pomocy zwracamy uwagę, że zgodnie z zapisami umów o przyznaniu pomocy wystąpienie przez nich o zwolnienie ich z zobowiązań nałożonych na nich w umowach, z powodu zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, ma charakter następczy. Oznacza to, że Beneficjent składa wniosek o zwolnienie dopiero po niewykonaniu zobowiązania umownego, przy czym składa go w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym Beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać czynności złożenia takiego wniosku. Zatem zwolnienie z zobowiązania przez Zarząd Województwa może nastąpić dopiero po jego niewykonaniu, nie zaś na wniosek złożony przed przewidywanym aktem naruszenia zapisów umowy. Beneficjent wnioskując o powyższe zobowiązany jest do wykazania, że między niewykonaniem zobowiązania, a siłą wyższą lub nadzwyczajnymi okolicznościami zaistniał związek przyczynowy. Badanie powyższego następować będzie po niewykonaniu określonych w umowie zobowiązań i ustaniu okoliczności, które wywołały taki stan rzeczy, wówczas bowiem znany będzie zakres naruszenia zobowiązań umownych.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBank Pekao wspiera Szpital w Ostródzie
Następny artykułJak przechowywać świąteczne potrawy?