A A+ A++

Z Marianem Świerszczem, starostą powiatu oleckiego rozmawiamy na temat powiatowego „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2019 – 2024 w powiecie oleckim”.

Jakie działania powiat podejmuje w ramach programu?
W ostatnim czasie zostały zorganizowane spotkania z zakresu edukacji zdrowotnej z uczniami I klas szkół ponadpodstawowych. Młodzieżą wkraczającą w dorosłe życie. Przyłączyliśmy się do realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pn. „DUBLA NIE BĘDZIE”, organizowanej przez Fundację Kwiat Kobiecości.

Dlaczego powiat włączył się w realizację kampanii „Dubla nie będzie”?
Kampania ta to działanie na rzecz zdrowia Polek i przełamywania tabu, jakim jest mówienie o chorobach nowotworowych narządów rodnych kobiet. Każdego roku na raka jajnika umiera 2 500 kobiet. Akcja ta przypominała kobietom o konieczności wykonywania ginekologicznych badań profilaktycznych.
Ambasadorką kampanii była Anna Dereszowska, która jako 9-letnia dziewczynka doświadczyła straty mamy z powodu nowotworu jajnika. Popularna aktorka w spotach radiowych i telewizyjnych zachęcała kobiety do regularnych badań ginekologicznych. Uświadamiała, że prawdziwe życie to nie film i nie ma w nim miejsca na duble i powtórzenia.
Obecnie mamy trudny czas, bo to czas pandemii. Kobiety z obawy przed zakażeniem koronawirusem rzadziej chodzą do lekarza. Niestety grozi to wzrostem liczby kobiet, których rokowania na skuteczne leczenie znacznie się zmniejsza. Apelujemy więc, żeby wykonywać ginekologiczne badania profilaktyczne. Za jakiś czas skończy się pandemia i wówczas może się okazać, że będą one mieć poważne problemy ze zdrowiem z innych powodów.

A jakie plany na 2021 rok ma powiat olecki w ramach tego programu?
W marcu 2020 roku, biorąc pod uwagę panującą sytuacje epidemiologiczną w kraju i trudną do przewidzenia w następnych miesiącach 2020 r., Zarząd Powiatu podjął decyzję o zrezygnowaniu z realizacji szczepień przeciw HPV w tym roku, w ramach programu zdrowotnego.
Mamy nadzieję, że w 2021 roku sytuacja epidemiologiczna będzie na tyle już dobra, że będziemy mogli wspólnie z Gminami współfinansować program i zaproponować szczepienie 14-letnich dziewcząt przeciw wirusowi HPV. Zaproszenie do wspólnej realizacji programu wysłaliśmy do gmin. W projekcie budżetu powiatu planujemy zabezpieczyć środki na ten cel.

Panie starosto, ile dziewcząt skorzystało ze szczepienia przeciw wirusowi HPV w 2019 roku w ramach tego programu?
W ramach powiatowego programu zdrowotnego szczepieniem przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w 2019 r. planowaliśmy objąć 140 osób. Skorzystało z tego 89, czyli objęliśmy prawie 63,57% dziewcząt kwalifikujących się do udziału w programie.

Czy rodzice w 2019 r. ponosili jakieś koszty związane ze szczepieniami?
Koszt realizacji programu w 2019 r. w całości został sfinansowany z budżetu Powiatu Oleckiego, Gminy Olecko, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Wieliczki i Gminy Świętajno. Rodzice i opiekunowie prawni dziewcząt nie ponieśli żadnych kosztów szczepienia.

Dziękujemy za rozmowę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec remontu ulicy Skłodowskiej-Curie [ Wiadomości ]
Następny artykułDzień dobry Katowice. Powstaje ważna droga rowerowa