W poniedziałek do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowelizacja dotyczy świadczeń zdrowotnych oferowanych przez domy pomocy społecznej.
Kiedy DPS będzie mógł podjąć działalność leczniczą?
Do konsultacji publicznych trafił projekt noweli o domach pomocy społecznej
W poniedziałek do konsultacji publicznych trafił projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej. Nowelizacja dotyczy świadczeń zdrowotnych oferowanych przez domy pomocy społecznej.
Projekt zmienia przepisy dwóch aktów – ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
“Z uwagi na postępujące zmiany demograficzne, podlegające m.in. na zwiększającej się liczbie osób starszych (przy jednocześnie spadającej licznie osób młodych) oraz kulturowe i społeczne polegające m.in. na coraz większej liczbie jednoosobowych gospodarstw domowych, systemy pomocy społecznej oraz ochrony zdrowia stają przed coraz większymi wyzwaniami” – podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Projektowane przepisy przewidują możliwość wykonywania przez domy pomocy społecznej (niezależnie od ich formy organizacyjnej) działalności leczniczej. DPS będzie mógł wystąpić do wojewody z wnioskiem o wpis do tego rejestru. Jeśli DPS spełni warunki wykonywania działalności leczniczej, zostanie wpisany do rejestru i będzie mógł podjąć działalność leczniczą.
W projekcie nowelizacji wskazano również, że DPS będący podmiotem leczniczym będzie udzielał ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te byłyby wykonywane w ambulatorium będącym zakładem leczniczym DPS-u.
Po wprowadzeniu zmian DPS będzie mógł zawierać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na ich podstawie będzie udzielał świadczenia opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.
Status prawny pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach zostanie uregulowany
Proponowane przepisy pośrednio uregulują status prawny pielęgniarek zatrudnionych obecnie w DPS-ach. Teraz pielęgniarki udzielają świadczeń zdrowotnych, choć placówki te nie są podmiotami leczniczymi. Regulacja wyeliminuje niespójność przepisów i umożliwi traktowanie pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach jako osób wykonujących zawód medyczny, które udzielają świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu, proponowane przepisy mają na celu umożliwienie DPS-om udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców tych domów, którzy tych świadczeń wymagają.
“Obecnie świadczenia zdrowotne mogą być świadczone mieszkańcom DPS-ów wyłącznie przez zewnętrzne podmioty, tj. podmioty wykonujące działalność leczniczą. Proponowane rozwiązania mają na celu pełniejsze zintegrowanie funkcji pomocy społecznej z funkcjami opieki zdrowotnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu DPS będzie mógł bezpośrednio zapewnić opiekę zdrowotną swoim mieszkańcom” – zaznaczono. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS